Jak brzmi Papusza? Jan Kanty Pawluśkiewicz i jego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Najpierw musiałem poznać język cygański, akcentowanie, wymowę. Muzyka miała być w zgodzie z poezją – mówił w Dwójce kompozytor, który po 20 latach od swojej symfonii "Harfy Papuszy" powrócił do cygańskiej poetki, komponując muzykę do filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o Papuszy i muzyce filmowej (Notatnik Dwójki)
Jowita Budnik i  Antoni Pawlicki. Kadr z filmu Papusza. Scenariusz i reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Kadr z filmu "Papusza". Scenariusz i reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof KrauzeFoto: mat. promocyjne/K.Ptak, W.Staron

Bez fascynacji światem Romów, cygańską muzyką, a przede wszystkim poezją Papuszy z pewnością nie byłoby poematu symfonicznego skomponowanego w 1993 r. przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. Rok później na krakowskich Błoniach odbyła się premiera "Harf Papuszy". – Specjalnie na tę okoliczność, mój kolega Krzysztof Jasiński, dyrektor Teatru Stu, wybudował amfiteatr dla dziesięciu tysięcy ludzi – wspominał kompozytor.

Okazało się, że Cyganie nie zaakceptowali muzyki stworzonej przez nie-Cygana. Na koncert zaproszono około tysiąca pięciuset z nich, tymczasem przybyło ich tylko dwudziestu kilku. Po kwadransie wyszli. – Od początku jednak dawali z widowni sygnały, że to jest nie w porządku – opowiadał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Do muzycznej ilustracji filmu " Papusza" w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze wykorzystano trzy pieśni z poematu symfonicznego stworzonego przez kompozytora. Inne utwory Jan Kanty Pawluśkiewicz napisał specjalnie do tej produkcji. Ścieżka dźwiękowa przysporzyła mu kilka prestiżowych nagród. Została m.in. uznana za najlepszą muzykę filmową przez jury festiwalu filmowego w Gdyni.

Okazją do spotkania z Janem Kantym Pawluśkiewiczem stał się Festiwal Filmowy Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu (2-10 sierpnia). Kompozytor jest honorowym gościem imprezy.

Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz.

mc/kd

Czytaj także

Czego słucha Jan Kanty Pawluśkiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:30
W "Poranku Dwójki" o swoich ulubionych utworach opowiada znakomity polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany ze współpracy z Markiem Grechutą.
rozwiń zwiń