Ponaddźwiękowe / ponadczasowe... czyli przygoda z muzyką dawną

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:00
"Chcieliśmy pokazać dzieciom świat, który kryje się za dźwiękami dawnej muzyki"
Audio
  • "Chcieliśmy pokazać dzieciom świat, który kryje się za dźwiękami dawnej muzyki" (Notatnik Dwójki / Dwójka)

Zobacz:

 

12 maja 2013 r. na scenie Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego wystąpili: zespół Ars Nova, soliści Dagmara Barna i Grzegorz Zychowicz oraz  zespół tańca dawnego Pawanilia.

Tematem była muzyka staropolska, od średniowiecza do wczesnego baroku. Młodzi uczestnicy koncertu mieli okazję nie tylko posłuchać muzyki oraz towarzyszących jej anegdot, lecz także poznać sekrety dawnych instrumentów, spróbować swoich sił w archaicznych tańcach dworskich, przyjrzeć się najpiękniejszym przykładom historycznej architketrury oraz malarstwa. - Mam nadzieję, że zasialiśmy w dzieciach przeświadczenie, że muzyka dawna wcale nie jest taka "dawna", że można jej dziś słuchać, bawić się przy niej i tańczyć tak, jak to czynili jej pierwsi odbiorcy - komentuje Mariusz Gradowski.

W pierwszą "Podróż ponaddźwiękową" wybrała się w towarzystwie autora projektu Mariusza Gradowskiego, Beata Stylińska.

- Tradycyjny koncert z pogadanką rozwinęliśmy w formę bardziej multimedialną, interaktywną, warsztatową - podkreśla Mariusz Gradowski. - Nasz cel to pokazanie świata, który kryje się za dźwiękami muzyki: konkretnych czasów oraz ludzi, którzy wcale się tak bardzo od nas nie różnili. Być może zainteresowane tym kontekstem dzieci dotrą także do istoty historycznej muzyki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z autorem projektu oraz obszernej relacji Beatty Stylińskiej z koncertu "Ponaddźwiękowe/ponadwiekowe, czyli przygoda z muzyką dawną”.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu:

część 1:

część 2:

Pobierz:

Ponaddźwiękowe kolorowanki!

Projekt powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.