Port Literacki po raz dwudziesty

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 09:00
Obchodzący w tym roku dwudziestolecie Port Literacki zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii.
Port Literacki obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia
Port Literacki obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnieniaFoto: materiały promocyjne

W ostatni weekend kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można słuchać starych i nowych wierszy blisko czterdziestu polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili naszą literaturę.

Przygotowania do jubileuszowej edycji imprezy rozpoczęły się już kilka lat temu od przekonania do publikacji premierowych tomów najważniejszych bohaterów Fortu i Portu Literackiego, także tych, którzy od dawna nie pojawiali się na festiwalu i swoje książki wydawali w innych miejscach. Dzięki temu między majem 2014 a kwietniem 2015 roku ukazało się blisko trzydzieści wyjątkowych pozycji.

Jubileuszowy Port to czternaście wydarzeń, w tym przypomnienie cyklu "Barbarzyńcy i nie" z Darkiem Foksem, Krzysztofem Jaworskim i Grzegorzem Wróblewskim – uczestnikami pamiętnego wieczoru w zakładzie fryzjerskim z 1997 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Baran, który wspierał wtedy Jaworskiego i Foksa jako członek muzycznego zespołu Ciemniaki oraz odtwórca jednej z ról w spektaklu "Szeherezada" na podstawie dramatu autora "Do szpiku kości".

Na jubileuszowy Port złoży się pięć specjalnych edycji konkursów, z których każda przybliża ważne dla festiwalu inicjatywy. "Nakręć wiersz" na warsztat wzięło "Połów" – projekt dla autorów przed debiutem książkowym. "Komiks wierszem" to tym razem "Języki obce" i finałowy almanach poświęcony poetom z Ukrainy. "Zagraj literaturą" akcentuje wszystkie książki wydane z myślą o Porcie, a "Poezja do śpiewania" teksty autorów publikujących w Biurze Literackim.

/

Konkursowi "Krytyk z uczelni" towarzyszyć będzie niedzielne "Śniadanie krytyków", debatujących na temat "Wielkiego kanionu" (tytuł nawiązuje do jednej z festiwalowych serii książek). Każde z tych przedsięwzięć doczeka się spotkania. Poprowadzą je dziennikarze radiowej Trójki – Dariusz Bugalski i Agnieszka Szydłowska. Wezmą w nich również udział finaliści poszczególnych konkursów, a do wygrania będzie łącznie blisko czterdzieści tysięcy złotych! 

Festiwal zainauguruje w piątek 24 kwietnia "Strefa Karpowicza" oraz prezentacja spektaklu "Niewidzialny chłopiec" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej na podstawie dramatu, który znajdzie się w 6. tomie "Dzieł zebranych" Tymoteusza Karpowicza. Do Portu powrócą także dzieci – nową książkę dla nich przygotował Jacek Podsiadło. Jej premiera w towarzystwie autora ilustracji Daniela de Latour i prowadzącego spotkanie Wojciecha Bonowicza w niedzielę 26 kwietnia o 10:00.

Specjalnymi gośćmi imprezy będą zaprzyjaźnieni z Portem muzycy: Kora, Lech Janerka oraz Krzysztof (Grabaż) Grabowski tym razem występujący w roli poetów. Po literackim finale "100 wierszy polskich stosownej długości" festiwal przeniesie się do Starego Klasztoru przy ulicy Purkyniego, gdzie odbędzie się koncert "Portowe piosenki" z premierowymi wykonaniami utworów do wierszy autorów Portu i Biura Literackiego, który uświetni specjalny występ zespołu Pustki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny – z wyjątkiem spektaklu "Niewidzialny chłopiec" oraz koncertu Pustek. Festiwal realizowany jest przy wsparciu Miasta Wrocław oraz Biura Festiwalowego 2016. Więcej informacji znaleźć można na stronie portliteracki.pl oraz w specjalnie wydanym z okazji jubileuszu imprezy "Katalogu wspomnień". Premierowe książki dostępne są w księgarni poezjem.pl.

Więcej informacji na stronie 20. Portu Literackiego.

(materiały prasowe)