X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koryfeusz Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 09:00
Zapraszamy do obejrzenia transmisji uroczystej gali, podczas której poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.
Audio
 • Dariusz Przybylski o Pawle Gusnarze, nominowanym do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (Poranek Dwójki)
 • Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, nominowane do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku (Wybieram Dwójkę)
 • Robert Kamyk, kierownik redakcji muzycznej TVP Kultura, o zwycięstwie Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie. Nominacja do tytułu Muzycznego Wydarzenia Roku w konkursie Koryfeusz Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)
 • Marcin Stańczyk, nominowany do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (Wybieram Dwójkę)
 • Daniel Cichy o Pawle Mykietynie, nominowanym do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (Poranek Dwójki)
 • Koncert i album "Requiem ludowe", nominowane do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku (Wybieram Dwójkę)
 • Spektakl "Agrippina", nominowany do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku (Poranek Dwójki)
 • Anna Szostak-Myrczek, nominowana do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (Wybieram Dwójkę)
 • Nikola Kołodziejczyk, nominowany do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Artystę przedstawia Maciej Karłowski (Poranek Dwójki)
 • Otwarcie nowej siedziby NOSPR w Katowicach, nominowane do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku (Pop-południe)
Koryfeusz Muzyki Polskiej
Foto: materiały prasowe

Koryfeusz Muzyki Polskiej
pawlik pap 1200.jpg
Retransmisja gali wręczenia nagród

Organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz piąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło m.in. Polskie Radio.

Na antenie Dwójki w audycjach "Poranek Dwójki" i  "Wybieram Dwójkę" przedstawialiśmy nominowanych do nagrody. Prezentacje przygotowała Beata Stylińska.

11 listopada podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Uroczystość, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia, poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.

Transmisja wideo wydarzenia w godz. 19.00-20.00. Zapraszamy!

***

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytorzy Paweł Mykietyn i Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.

"Requiem ludowe" na płycie
24d42199-f7ea-4a6e-a162-85ec4bba9272.jpg
Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

 1. Koncert i album "Requiem ludowe" w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zrealizowane przez Program 2 Polskiego Radia,
 2. Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia,
 3. Spektakl "Agrippina" G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej "Dramma per musica",
 4. Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej "Jolanta" Piotra Czajkowskiego i "Zamek Sinobrodego" Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku,
 5. Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej nazwisko jej laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

***

Oprócz gali wręczenia nagród 11 listopada odbędzie się koncert "Polish Parade", kórego solistami będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (fortepian), Artur Lesicki (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja). W koncercie weźmie udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika.

Tytuł koncertu nawiązuje do epizodu artystycznego Henryka Warsa podczas II wojny światowej. Po jej wybuchu Wars został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej. Wzięty do niewoli sowieckiej, uciekł z transportu kolejowego i przedostał się do Lwowa, gdzie w 1940 r. utworzył zespół muzyki rozrywkowej "Tea-Jazz" z Eugeniuszem Bodo, który prowadził konferansjerkę. W latach 1940-1941 zespół ten kilkakrotnie koncertował w ZSRR a w 1942 r. został przyłączony do Armii Andersa, z którą wyjechał do Persji.

Stojąc na czele zespołu Polish Parade utworzonego głównie z muzyków lwowskiego "Tea-Jazz" przy II Korpusie, Wars skomponował wiele piosenek i musicali, które częściowo zaginęły. Szlak wojenny Warsa prowadził z Teheranu przez Bagdad i Palestynę do Włoch, gdzie po zakończeniu działań wojennych Wars został udekorowany medalem Cavaliere della Croce przez ostatniego króla Włoch, a zespół Polish Parade otrzymał nagrodę za najlepszy zespół muzyczny wśród aliantów.

materiały Instytutu Muzyki i Tańca/mc/bch

Zobacz więcej na temat: Koryfeusz Muzyki Polskiej MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koryfeusze Muzyki Polskiej: Włodek Pawlik, Krystian Zimerman i prof. Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 21:00
– Ta nagroda to wymiana dobrej energii między ludźmi ze środowiska muzycznego. Cieszę się, że w tym roku zauważono muzyka jazzowego – mówił w Dwójce Włodek Pawlik, wyróżniony nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.
rozwiń zwiń