Pisarze na etacie i seriale słuchowiskowe. Literatura w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:25
- W radiu pracowało wówczas bardzo wielu pisarzy - wspominała Ewa Stocka-Kalinowska redakcję literacką Polskiego Radia sprzed kilku dekad.
Audio
  • Pisarze na etacie i seriale słuchowiskowe. Literatura w Dwójce (Rozmowa z 2012 r.)
W Czytelni podpowiadamy, jakie książki warto odkryć w gąszczu literackich nowości
W "Czytelni" podpowiadamy, jakie książki warto odkryć w gąszczu literackich nowościFoto: Pixabay/domena publiczna

Kopia krzysztoń.jpg
Jerzy Krzysztoń: Obłęd i marzenia

- W latach 50., 60. i 70. działała Redakcja Słuchowisk, która była częścią Naczelnej Redakcji Audycji Literackich. W tej strukturze mieściły się również inne redakcje zajmujące się audycjami literackimi - opowiadała dziennikarka Dwójki. Co ciekawe, była w tych czasach i Redakcja Słuchowisk Oryginalnych, pisanych specjalnie dla radia, i Redakcja Adaptacji.

Ewa Stocka-Kalinowska wskazywała w rozmowie na znaczący aspekt ówczesnego życia radowego: jego literacką część współtworzyli pisarze, pracujący często jako kierownicy danych redakcji.


OSTROMĘCKI 510.JPG
Pisarze w Dwójce: Bogdan Ostromęcki

Przy wspominaniu literatów związanych z Programem 2 PR należy zatem wymienić i Władysława Terleckiego (pisarz od 1966 do 1981 r. prowadził dwa cykle "Wspominamy debiuty" i "Prozatorskie początki"), i Jerzego Krzysztonia (w Programie 2 w prowadził "Pocztę literacką", w której omawiał nadesłane przez słuchaczy utwory poetyckie i prozatorskie), a także Mariana Grześczaka, Wiesława Myśliwskiego, Henryka Bardijewskiego, Włodzimierza Odojewskiego, Andrzeja Mularczyka, Bogdana Ostromęckiego czy Tadeusza Kubiaka.

W rozmowie o historii Dwójkowych audycji literackich, a przede wszystkim: słuchowisk, wspominano również "seriale słuchowiskowe" czy "filozoficzne powiastki i przypowieści".


wiesław myśliwski u kisiela   -09_resize.jpg
Przyjaciele Dwójki: Wiesław Myśliwski

***
Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Ewa Stocka-KalinowskaBogumiła Prządka (dziennikarki Programu 2 PR)

Data emisji: luty 2012