X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siwczyk, Sobol, Hałas i Engelking z Nagrodą Literacką Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 19:30
Krzysztof Siwczyk w kategorii eseju literackiego za książkę "Koło miejsca/Elementarz", Michał Sobol w kategorii poezji za tom "Schrony", Salcia Hałas w kategorii prozy za "Pieczeń dla Amfy" i Ryszard Engelking za nowe tłumaczenie "Szkoły uczuć" Gustave'a Flauberta - to tegoroczni laureaci Nagrody Literackiej Gdynia.
Audio
  • Lena Dula o Dniach Nagrody Literackiej Gdynia (Poranek Dwójki)
Nagrody odbierają: Salcia Hałas, Krzysztof Siwczyk i Michał Sobol
Nagrody odbierają: Salcia Hałas, Krzysztof Siwczyk i Michał SobolFoto: materiały prasowe/Małgorzata Szymankiewicz/PR2

Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, z których do finału przeszło po pięć utworów w czterech kategoriach. Kapituła 12. odsłony nagrody wyłoniła zwycięzców 2 września 2017 r. Oprócz statuetki laureaci otrzymali po 50 tys. zł. 

Salcia Hałas urodziła się w Przemyślu. Skończyła filologię polską oraz ogrodnictwo w Gdańsku. W swoim biogramie pisze: "Mam dziecko, faceta, psa sukę i dwie szynszyle". Jest też wolontariuszką w świetlicy środowiskowej. Obecnie mieszka w Gdyni-Grabówku. "Pieczeń dla Amfy" to jej debiutancka powieść. 

Michał Sobol urodził się w 1970 r. w Cerekwi pod Radomiem. Mieszka w małej miejscowości na skraju Puszczy Niepołomickiej, pracuje w Krakowie w klasztornej bibliotece. "Schrony" są jego piątym zbiorem wierszy. Jest laureatem Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku (tomik "Pulsary"). W 2016 r. został uhonorowany Nagrodą Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Wiersze Sobola przetłumaczono na angielski, kataloński, niemiecki, słoweński i szwedzki.

Krzysztof Siwczyk urodził się w 1977 r. Mieszka w Gliwicach. Wydał trzynaście tomów wierszy. Jest też autorem książek krytyczno-literackich i eseistycznych. Zagrał również główne role w dwóch filmach fabularnych: "Wojaczek" (reż. Lech Majewski, 1999 r.) oraz "Wydalony" (reż. Adam Sikora, 2010 r.). 

Ryszard Engelking urodził się w 1935 r. w Sosnowcu. Tłumacz literatury francuskiej. W jego dorobku translatorskim, oprócz dzieł Flauberta, są także utwory m.in. Charlesa Baudelaire'a, Gerarda de Nervala i Nicolasa Restifa de la Bretonne. Jego przekłady prozy i poezji były kilkukrotnie nagradzane przez "Literaturę na Świecie".

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. W 2014 r. - po raz pierwszy w historii nagrody - pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski.

Dwójka jest patronem medialnym tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia.

***

W poniedziałek (4.09) w audycji "O wszystkim z kulturą" (w godz. 18.00-18.30) z Salcią Hałas spotka się Małgorzata Szymankiewicz.

PAP/mat. pras./mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Siwczyk: raczej czytam świat, niż go oglądam

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:40
- Mam nadzieję, że w tej książce rozmawiam ze Żwirkiem i Muchomorkiem, Rumcajsem, Fryderykiem Nietzsche i Julianem Konrnhauserem - mówił Krzysztof Siwczyk o poemacie "Dokąd bądź", który przyniósł mu Nagrodę Kościelskich.
rozwiń zwiń