Polskie Radio
Section05
poezja

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

Koncert "Herbert 3.0". Skubas: zaśpiewanie poezji to spore wyzwanie

Koncert "Herbert 3.0". odbędzie się w ramach 59. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (20.10). Podczas wydarzenia znakomici artyści wykonają stworzone przez siebie utwory, które znalazły się na płycie "Herbert 3.0.", oraz nowe, niepublikowane kompozycje do wierszy poety. - Sporym wyzwaniem było zaśpiewanie poezji - przekonuje Skubas. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Skubas Zbigniew Herbert poezja MUZYKA Herbert 3.0

Sławomir Zygmunt: wychowywałem się w cieniu legendy Baczyńskiego

- Ujęło mnie to, że tak młody człowiek pisał tak wspaniałe, piękne wiersze. W tak okrutnych, strasznych czasach on potrafił wydobywać takie piękne zwroty, takie piękne metafory i piękne słowa - tak o miłosnych wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi Sławomir Zygmunt, który na płycie "Z wiatrem" zaśpiewał te teksty do swojej muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Krzysztof Kamil Baczyński poezja śpiewana poezja

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

Życiopisanie Steda: trzy pokolenia czytają i śpiewają poezję Stachury [POSŁUCHAJ]

Edward Stachura "Sted" należy do tej grupy twórców, których określa się mianem "kultowi". Jednak w jego wypadku na pewno nie jest ono używane na wyrost: już trzecie pokolenia, a może nawet i czwarte, zafascynowane jest jego życiem, pisaniem i poezją, które stanowią także dla nich inspirację. I spotykają się na kolejnych "Stachuriadach"...
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA poezja poezja śpiewana Edward Stachura reportaż literatura

"Światowidowa mroczna twarz" Władysława Sebyły

Niebawem, 17 września, wspominać będziemy kolejną rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę podczas II wojny światowej. Konsekwencją tego było internowanie tysięcy polskich oficerów i ich bestialski mord, czyli zbrodnia katyńska. Również nazwiska poetów znajdują się na listach katyńskich, na starobielskiej, pod numerem 3186 - Władysława Sebyły.
Zobacz więcej na temat:  Katyń literatura poezja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 17 września 1939

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
Zobacz więcej na temat:  poezja Tomas Venclova Zbigniew Herbert Litwa

Poeta Tomas Venclova: Historia w postaci zagłady znów przyszła do Europy. Trzeba reagować

- Czesław Miłosz kiedyś napisał, że historia to jest zagłada. Znów do naszej części Europy przychodzi historia w postaci zagłady. Jakoś trzeba na to reagować - powiedział w audycji "Moje książki" litewski poeta Tomas Venclova, tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert poezja literatura KULTURA

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR HISTORIA

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość poezja HISTORIA

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego