Polskie Radio
Section05

poezja

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

151 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza Bolesław Wieniawa-Długoszowski

14. Festiwal Miłosza - święto poezji w Krakowie

Rozmowy z Małgorzatą Lebdą, Harry Josephine Giles, Joelle Taylor, Jeleną Głazową czy Krzysztofem Czyżewskim – to tylko kilka atrakcji, które czekają na tegorocznym Festiwalu Miłosza! Podczas wydarzenia, które potrwa od 29 czerwca do 6 lipca, czytelnicy spotkają się z blisko osiemdziesięcioma twórcami. Tegoroczny program pełen jest różnorodnych poetyckich inicjatyw, a na wielbicieli poezji czekają debaty, czytania poezji, koncerty, pokazy audiowizualne i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Miłosza Małgorzata Nieciecka- Mac KULTURA Dwójka literatura

"Zaraziła się i umarła". Dramatyczne wspomnienia noblisty

Dzień Matki jest dobrą okazją, by przypomnieć postać Weroniki Miłosz. Przeszła ona do historii zarówno jako matka znakomitego poety, jak i jako bohaterka dzieła swojego utalentowanego syna. Czesław Miłosz całe swoje twórcze życie wracał pamięcią do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się tuż po wojnie, a których bohaterką była właśnie jego ukochana mama. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz wspomnienie literatura filozofia śmierć cmentarz

Silesius po raz dziesiąty. Zaglądamy na Międzynarodowy Festiwal Poezji

Tradycyjnie już, bo po raz dziesiąty, Wrocławski Dom Literatury zaprasza do swojego miasta na Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Jubileuszowa edycja imprezy, pod hasłem "Gdzie są rymy?", wystartowała 13 maja. Jak z kolei zaznaczyła w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" Katarzyna Janusik, szefowa działu programowego festiwalu, wydarzenie, nad którym patronat objęła Trójka, powinno zainteresować również osoby, które na co dzień nie zmagają się z poezją.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura Wrocław

Paweł Hertz. "Jego twórczość przenosi czytelnika w świat wykreowany przez pisarza"

‒ Był jedną z najbarwniejszych i najważniejszych postaci kultury polskiej XX wieku. Żył w okresie trudnym dla polskiego słowa i polskiej pamięci. Dla literatury i pamięci narodowej zrobił niewypowiedzianie wiele. Jego ogrom dokonań w dziedzinie poezji, prozy, tłumaczeń i edytorstwa zadziwia. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i wielu talentów ‒ mówił pisarz i krytyk literacki Wojciech Karpiński na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Hertz Jarosław Iwaszkiewicz Wojciech Karpiński Dwudziestolecie międzywojenne literatura literatura polska Jan Lechoń Antoni Słonimski

Halina Poświatowska. "Nie chciała życia bezczynnego. Chciała czerpać z życia"

– Halszka uczyła się sama, mogłaby równie dobrze zostać analfabetką. Zachorowała jako 9-letnie dziecko. Jak mogłaby żyć, gdyby nie ciągła ciekawość świata? – opowiadała w audycji Polskiego Radia matka Haliny Poświatowskiej, Stanisława Myga. – Nie chciała życia w fotelu, nie chciała życia bezczynnego. Chciała żyć. 
Zobacz więcej na temat:  PRL literatura polska Halina Poświatowska wiersze

Władysław Szlengel. "Moje wiersze są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei"

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  kabaret Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka historia warszawy