Nie żyje Rosław Szaybo, legendarny grafik, ilustrator i fotograf

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:56
Był twórcą wielu znakomitych plakatów, a także okładek płytowych, m.in. słynnego albumu "Astigmatic" Krzysztofa Komedy. Od 1966 do 1993 roku mieszkał w Londynie. Rosław Szaybo zmarł we wtorek (21.05) w Warszawie. Miał 85 lat.
Audio
Rosław Szaybo
Rosław SzayboFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Rosław Szaybo (ur. 1933 r.) studiował na wydziale malarstwa ASP w Warszawie, m.in. w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1966 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym w CBS Records Great Britain.

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu >>>

Zaliczany do artystów z tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, był twórcą niezliczonej liczby plakatów i około 2000 tysięcy okładek płyt. Z jego talentu i pracowitości korzystali m.in. Krzysztof Komeda, Elton John, Leonard Cohen i Bob Marley, Carlos Santana, Miles Davis.

Od Komedy po Judas Priest - okładki Rosława Szaybo >>>

To Rosław Szaybo zaprojektował słynną okładkę do płyty Komedy "Astigmatic" i "British Steel" Judas Priest, okładkę debiutanckiego albumu zespołu The Clash oraz płyty Leonarda Cohena "Live Songs". Artysta jest także autorem logo legendarnej serii płytowej Polish Jazz.

Jazz Forum/mko

Zobacz więcej na temat: odeszli 2019 KULTURA Jazz