Festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2019" w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 15:00
XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się w dniach 24-27 maja w Sopocie. Program 2 Polskiego Radia zaprosił z tej okazji na premierowe słuchowisko, rozmowy z organizatorami wydarzenia, z aktorami, a także na relacje z tego wielkiego święta radiowego i telewizyjnego teatru.
Audio
  • Festiwal "Dwa Teatry". Propozycje konkursowe słuchowisk przedstawionych przez Polskie Radio (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Dariuszem Błaszczykiem, autorem adaptacji i reżyserem słuchowiska "Smuga cienia" wg Conrada (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa z Wawrzyńcem Kostrzewskim, reżyserem słuchowiska "Warszawianka" wg Wyspiańskiego (Poranek Dwójki)
  • Andrzej Brzoska o słuchowisku „Smuga cienia” wg Conrada (Poranek Dwójki)
  • Który teatr dogodniejszy: radiowy czy telewizyjny (Poranek Dwójki)
  • Jak powstawało słuchowisko "Pragmatyści" (Poranek Dwójki)
  • Kulisy spektaklu "Rejtan" prezentowanego na festiwalu Dwa Teatry (Poranek Dwójki)
Teatr Polskiego Radia. Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski podczas nagrania słuchowiska Wielka improwizacja w reż. Wojciecha Tomczyka (jednego z słuchowisk radiowej Dwójki biorących udział w konkursie tegorocznego festiwalu Dwa Teatry)
Teatr Polskiego Radia. Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Fronczewski podczas nagrania słuchowiska "Wielka improwizacja" w reż. Wojciecha Tomczyka (jednego z słuchowisk radiowej Dwójki biorących udział w konkursie tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry") Foto: Piotr Piorun/PR

Bohaterką cyklu "Zapiski ze współczesności" była w tygodniu (20-24.05) Halina Łabonarska. Ceniona aktorka, odtwórczyni wielu niezapomnianych ról teatralnych i filmowych zostanie w tym roku uhonorowana - obok Jana Englerta - Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.


Halina Łabonarska w radiowym studiu. Fot. P. Piorun/PR Halina Łabonarska w radiowym studiu. Fot. P. Piorun/PR

Gośćmi środowej (22.05) audycji "O wszystkim z kulturą" (godz. 17.30) byli dyrektorzy artystyczni Festiwalu "Dwa Teatry": Ewa Millies-Lacroix (TVP), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i Janusz Kukuła (Polskie Radio).

Zapowiedzi sopockiego festiwalu oraz relacje z festiwalowych wydarzeń zaczęły się pojawiać – już od czwartku (23.05) w audycjach z cyklu "Poranek Dwójki" (poniedziałkowy, 27.05, "Poranek" będzie nadany na żywo z Sopotu), "Wybieram Dwójkę" oraz "Wiadomości kulturalne".

W piątek (24.05) w "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z prof. Barbarą Osterloff i Mariuszem Malcem o premierowych "Pragmatystach" WitkacegoTransmisja z wystawienia na sopockiej scenie "Pragmatystów" odbyła się w niedzielę (26.05) od godz. 20.00. Natomiast w sobotę (25.05) o godz. 19.00 przypomnieliśmy słuchowisko Moniki Milewskiej "Podróż na księżyc" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w roku 2015).


Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka. Próba do "Pragmatystów" wg Witkacego. Fot. P. Piorun/PR Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka. Próba do "Pragmatystów" wg Witkacego. Fot. P. Piorun/PR

W poniedziałek (27.05) zapraszamy na transmisję Gali zakończenia XIX Festiwalu "Dwa Teatry" (19.00-21.00, prowadzi Paweł Siwek), zaś po niej - od godz. 21.30 - na specjalne wydanie "Rozmów po zmroku", w których Małgorzata Szymankiewicz spotka się z laureatami tegorocznego festiwalu.

Zwycięskie słuchowisko XIX Festiwalu "Dwa Teatry" będzie wyemitowane na antenie Dwójki w sobotę (1.06).