"Ostatnie lato ’39". Wyjątkowe chwile letniej akcji Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:06
- Audycja kojarzy mi się przede wszystkim z miejscami, w których brałem udział w jej realizacji. Jednym z nich jest Krynica Zdrój, przepiękne uzdrowisko stworzone wręcz do tego, by pokazać słuchaczom Dwójkę jako program prowadzący nas nie tylko do sal koncertowych. Była okazją do niezwykle ciekawych spotkań ze słuchaczami - powiedział Andrzej Sułek, szef redakcji muzycznej Dwójki, jeden z licznego grona dziennikarzy przygotowujących i prowadzących audycję "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39".
Audio
  • Podsumowanie letniej audycji plenerowej (Dwójka)
Dwójka na miejscu  Znaki Niepodległej. Ostatnie lato 39 w Augustowie
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" w AugustowieFoto: Andrzej Zieliński/PR

dwójka na miejscu zakopane 1200.jpg
"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Spotkania, konkursy, koncerty. Jedenaście miast. W programie podsumowaliśmy cykl plenerowych audycji Dwójki, które nawiązywały tematyką do lata 1939 roku oraz rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Jeśli mówimy o wybuchu II wojny światowej musimy pamiętać, że zwykli obywatele Polski nie wiedzieli o podpisanym pod koniec sierpnia 1939 roku paktu między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim o podziale polski. Ludzie nie wiedzieli, że w zasadzie wszystko już zostało przesądzone. Nadzieja, że wojna potrwa chwilę towarzyszyła obywatelom polskim nie tylko we wrześniu, ale w zasadzie przez cały czas. Ta nadzieja znów się ożywiła po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej - powiedziała dr Martyna Rusiniak-Karwat z Instytutu Pileckiego.


image 1200.jpg
Adrian Sobieszczański: bulwary Wisły przyciągały warszawiaków

Dziennikarska trasa Dwójki objęła jedenaście miast, zaś audycje były transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia w każdą sobotę od 29 czerwca do 7 września. W audycji "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39" poruszaliśmy nie tylko tematy związane z historią wybranych miejsc. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele współczesnych instytucji kultury.

- W czasach II RP liczyły się tak naprawdę dwa miasta: Warszawa i Lwów. To drugie jest przedstawiane w zalewie publikacji tylko nostalgicznie, ale prawdziwy obraz jest inny. Przedstawianie faktów takimi, jakimi były wcale jednak nie umniejsza mojej miłości do Lwowa. Muszę przypomnieć w tym miejscu, że po zakończeniu wojny i wygnaniu polskiej ludności ze Lwowa, do Polski trafiło zaledwie 4,5 procenta lwowskich dóbr kultury – zauważył historyk Sławomir Koper. 


Hel 1200.jpg
"Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39". Hel - miejsce, gdzie zaczyna się Polska

Przed audycjami dziennikarze i pracownicy Dwójki prowadzili zajęcia animacyjne. W ramach animacji odbyły minikoncerty (zespołów ważnych dla lokalnej społeczności, związanych z miastem, z muzyką charakterystyczną dla stylistyki Programu 2), warsztaty plastyczne czy spacery historyczne (zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych).

- W tym roku staraliśmy się docierać do tych archiwaliów, które pokazywały pracę Polskiego Radia przed wojną. Okazuje się, że i w Krynicy Zdroju, i w Augustowie Polskie Radio było w 1939 roku. Nasi goście otwierali się przed nami w naszym zielonym, dwójkowym studiu pod namiotem i przywoływali wspomnienia, które na nowo ożywiały tradycje i historię tego miejsca - powiedział Andrzej Sułek.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której przypomnieliśmy wyjątkowe chwile plenerowej akcji Dwójki.


zdj. il.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39 

Prowadzą: Paweł Siwek i Jakub Kukla

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 15.00

mko