Święto Niepodległości na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 20:44
Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości Program Drugi Polskiego Radia przygotował specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. O godz. 12.00 będziemy emitować hymn narodowy, a muzyczną ilustracją dnia będą utwory rodzimych wykonawców.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

Już w sobotę 9 listopada wyemitowaliśmy – w "Wieczorze ze słuchowiskiem" (godz. 19.00-20.00) – słuchowisko poetycko-biograficzne "Tak żyłem" o Józefie Piłsudskim. Wykorzystano w nim przemówienia, listy i rozkazy marszałka oraz wiersze o nim autorstwa: Józefa Czechowicza, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego i Kazimiery Iłłakowiczówny. Adaptacja: Wacław Tkaczuk; opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski; reżyseria: Andrzej Jarski. Obsada: Elżbieta Kijowska, Krzysztof Kołbasiuk, Andrzej Ferenc, Adam Bauman.

Na 11 listopada Radiowa Dwójka przygotowała szereg audycji nawiązujących tematyką do Święta Niepodległości. W "Poranku Dwójki" (godz. 7.00-10.00) m.in. rozmowa z Janem Kowalskim – dyrektorem Biura Programu "Niepodległa" oraz re-premiera filmu "Sztandar wolności" Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku, którego bohaterami są: Piłsudski, Paderewski, Mościcki, Rydz-Śmigły, Haller, Daszyński i Osterwa. Od 14 listopada film dostępny będzie na stronie ninateka.pl.

W "Kwadransie bez muzyki" (godz. 15.00-15.15) będzie można usłyszeć o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Z kolei w "O Wszystkim z Kulturą" (godz. 17.30-18.00) – o wątku amerykańskim w życiu Paderewskiego. Gościem będzie Marek Żebrowski – pianista, kompozytor, dyrektor Polish Music Center przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, autor książki "Paderewski w Kalifornii". O pamiątkach po Paderewskim (m.in. o jego fortepianie) podarowanych przez kompozytora opowie kustosz Muzeum Narodowego – Anna Feliks.

W "Mikrokosmosach" (godz. 21.00-22.00) "Zachciało Ci się Polski, gówniarzu" – audycja dokumentalna Aleksandry Łapkiewicz-Kalinowskiej o rodzinnej historii, której początkiem jest tajemniczy, zaszyfrowany list Mieczysława Maka Piątkowskiego i jego syna Bogdana Juliusza Piątkowskiego Dżula. Jest to opowieść o miłości, rodzinnym życiu i wychowaniu, która rozgrywa się na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku, a wątki osobiste mieszają się tu z działalnością patriotyczną, dzięki czemu losy rodziny stają się historią Polski.

Ponadto od 11 do 15 listopada w cyklu "Zapiski ze współczesności" (godz. 12.45) gościem Dwójki będzie profesor Wojciech Roszkowski, który opowie o życiu w PRL-u, swoich pasjach i wierze w Chrystusa, która ma dla niego fundamentalne znaczenie.