Kamil Pacholec w finale XI Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 07:10
Student bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Ewy Pobłockiej,  21-letni Kamil Pacholec, to jedyny Polak, który zagra w finale XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego. 
Audio
  • Relacja Róży Światczyńskiej z XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (Poranek Dwójki)
Kamil Pacholec
Kamil PacholecFoto: Paderewski International Piano Competition

Paderewski konkurs 1200.jpg
11. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Decyzją jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego w finałowej piątce znaleźli się także dwaj pianiści z Rosji, Sergey Belavsky i Philipp Lynov, reprezentantka Korei Południowej, Kim Saetbyeol, oraz Japonka, Yasuko Furumi. W finale konkursu jego uczestnicy wykonują wybrane przez siebie koncerty fortepianowe z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

W piątek i sobotę w ich interpretacji zabrzmią dzieła Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego i Sergieja Prokofiewa. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w sobotę późnym wieczorem. Także w sobotę, w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego odbędzie się specjalny koncert z udziałem Krzysztofa Herdzina pt. Paderewski na jazzowo, podczas którego wykona on własne aranżacje utworów Paderewskiego. Koncert laureatów zaplanowano w Filharmonii Pomorskiej w niedzielę o godzinie 17.00. Zostanie on powtórzony z udziałem trojga najlepszych laureatów w poniedziałek w Filharmonii Narodowej. 

Bliżej Paderewskiego. Poznaj unikalne archiwalia>>>

Konkurs odbywa się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Solistą Koncertu Inauguracyjnego był Nikita Mndoyants, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2007 roku, który zagrał z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego.

23 listopada 2019, w oczekiwaniu na werdykt Jury, wystąpi Krzysztof Herdzin, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń, prezentując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego.

Program 2 PR jest patronem medialnym Konkursu. Koncert laureatów w Filharmonii Pomorskiej 24.11 oraz w Filharmonii Narodowej 25.11


Zobacz więcej na temat: Róża Światczyńska Dwójka