Bliżej Paderewskiego. Poznaj unikalne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 10:00
- Chcemy przybliżyć wyjątkowe, a często nieznane dokumenty archiwalne - podkreślała dr hab. Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, opowiadając o zbiorach wystawy przybliżającej postać Ignacego Paderewskiego, a związanej z międzynarodową konferencją naukową poświęconą artyście. 
Audio
  • Rozmowa o wystawie i międzynarodowej konferencji naukowej związanych z postacią Ignacego Paderewskiego (Poranek Dwójki)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Przygotowana przez Archiwa Państwowe ekspozycja zaprezentuje m.in. dotychczas nieznane fotografie, nagrania i dokumenty zachowane w 20 polskich i zagranicznych instytucjach. – Na przykład zupełnie unikalne zbiory kartograficzne: mapy, na których pracował Paderewski i polska delegacja w czasie konferencji pokojowej w Paryżu – mówiła dr hab. Anna Krochmal.

W wystawie, która towarzyszyć międzynarodowej konferencji naukowej w Hotelu Bristol, udział weźmie też Archiwum Polskiego Radia, które zaprezentuje przemówienia polityka oraz nagrania z koncertów.  Mamy fragment transmisji koncertu z Lozanny z 1938 roku, mamy wystąpienie Paderewskiego na inauguracyjnym zebraniu Rady Narodowej w Paryżu 1940 roku – wyliczał Wojciech Barcikowski z Archiwum Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr hab. Anna Krochmal (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych), Wojciech Barcikowski (Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 8.30

jp/am


Czytaj także

Paderewski w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 19:00
W audycji przedstawiliśmy związki Ignacego Jana Paderewskiego z Ameryką. Nie zabrakło również współczesnych odwołań do postaci i dorobku znakomitego pianisty.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowskie interpretacje Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 13:41
W Bydgoszczy, mieście szczególnie kultywującym pamięć o Ignacym Janie Paderewskim, rozpoczyna się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny jego imienia. Z tej okazji, w przededniu Święta Niepodległości, w audycji słuchaliśmy wykonań wielkiego patrona konkursu.
rozwiń zwiń