Polskie Radio
Section05
Róża Światczyńska

Tymoteusz Bies - od Konkursu Chopinowskiego do planu filmowego [ZOBACZ WIDEO]

- Mój bohater wyrwał się kierowany ambicją zawodową, ale w sensie emocjonalnym, tożsamościowym jest tak samo zagubiony jak w tym malutkim miasteczku przed wyjazdem. Albo jeszcze bardziej - mówił w Dwójce w niedzielny poranek Tymoteusz Bies, pianista, a także aktor, bohater nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji filmu "Chleb i sól".
Zobacz więcej na temat:  Tymoteusz Bies festiwal filmowy Wenecja Dwójka Róża Światczyńska muzyka klasyczna kino

Rias Kammerchor i Capella de la Torre na 450-lecie urodzin Michaela Praetoriusa

W czwartek do wygrania był album "Praetorius in Italy" doskonałego Rias Kammerchor oraz Capella de la Torre - jednego z najlepszych zespołów muzyki dawnej. Tym razem uwaga artystów skierowana została w kierunku twórczości Michaela Praetoriusa oraz kompozytorów włoskich jego okresu, z okazji 450. rocznicy urodzin tego wspaniałego kompozytora i teoretyka muzyki okresu renesansu i wczesnego baroku.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Płyta na Lato Róża Światczyńska

Elisabet Franch gra Cesara Francka

We wtorek (23.08) do wygrania był album "Franch: Plays Franck" doskonałej hiszpańskiej flecistki Elisabet Franch. W towarzystwie świetnego pianisty Alberta Guinovarta usłyszymy drugą sonatę E Griega oraz opracowania sonaty skrzypcowej Cesara Francka, słynną "Inntrodukcję i Rondo Capricioso" Camille Saint-Saëns oraz pieśń "Aimer" ponownie Francka, którego 200. rocznicę urodzin obchodzić będziemy w grudniu 2022.
Zobacz więcej na temat:  flet Płyta na Lato Róża Światczyńska MUZYKA

Adam Golka: choć urodziłem się w Stanach, czuję się Polakiem [ZOBACZ WIDEO]

- Wychowałem się, mówiąc w domu tylko po polsku. Dopiero w szkole nauczyłem się angielskiego. Czuję się absolutnie Polakiem. Jest to również bardzo ważna część mojego życia zawodowego, bo muzyka polska i fortepian to prawie synonim. To dzięki Chopinowi pokochałem fortepian, jest to część mojej duszy - mówił w Dwójce Adam Golka, pianista, kompozytor i filmowiec.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska fortepian Dwójka Krzyżowa MUZYKA

70. urodziny Jacka Kaspszyka. "Zawsze towarzyszyła mi polska muzyka"

- Właściwie przez całą swoją karierę może nie tyle myślałem nacjonalistycznie, ile byłem zwrócony w stronę kompozytorów polskich. Byłem w komfortowej sytuacji, że w drugiej połowie XX wieku ze wszystkich krajów mieliśmy najwięcej wybitnych kompozytorów: Lutosławski, Górecki, Kilar, Penderecki, mógłbym wymieniać bez końca. Może dlatego polska muzyka zawsze mi towarzyszyła - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Jacek Kaspszyk, który 10 sierpnia skończył 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaspszyk dyrygent jubileusz Dwójka Róża Światczyńska KULTURA