Henry Purcell "Hear My Prayer". Muzyka pełna pytań na festiwalu Misteria Paschalia

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 21:19
Odwołany Festiwal Misteria Paschalia przenosi się - jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu - do internetu. Dziś po godz. 18.00 emisja pamiętnego wieczoru z utworami Henry’ego Purcella z 2014 roku.
zdj. il.
zdj. il.Foto: mat. prom.

W programie

Henry Purcell, program Hear My Prayer

Wyk. Les Arts Florissants, dyr. Paul Agnew Paul Agnew

(11. Festiwal Misteria Paschalia – 17.04.2014 Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie)

***


Muzyka Henry'ego Purcella, zdaniem prowadzącego koncert w Krakowie Paula Agnew, w szczególny wręcz sposób pasuje do emocji czasu, który właśnie przeżywamy.

Skomponował on wiele utworów o charakterze pokutnym, co poniekąd było echem doświadczeń, jakie przeżywała Anglia w XVII wieku - wielka zaraza, wojny domowe, nieszczęśliwe dekady republiki i potem restauracji monarchii.  

Jak powiedział w wywiadzie radiowej Dwójce Agnew - gdy na człowieka spada nieszczęście - a w owym czasie w Anglii działo się tak permanentnie: mrozy, wojny, konflikty religijne - jedyne co nam zostaje to zapytać samego siebie czy żyję w harmonii z Bogiem i to właśnie jest niezwykle ważny element obecny w muzyce Henry’ego Purcella.

Wiele z jego utworów to psalmy pokutne, które doskonale wpisują się w liturgię Wielkiego Tygodnia - odzwierciedlają wszystko to, co przeżywamy w tym czasie. 

***

Wszystkie koncerty do wysłuchania codziennie od 3 do 13 kwietnia o godz. 18.00 na stronie www.dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Festiwalu Misteria Paschalia: facebook.com/MisteriaPaschalia/


Zobacz więcej na temat: Misteria Paschalia muzyka dawna