Dwójka na lato. Zobacz, co przygotowaliśmy!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:25
Dwójka na lato przygotowała wiele atrakcji, które pojawiły się już od poniedziałku 29 czerwca. Oprócz kilku nowych autorskich cykli nie zabraknie propozycji dobrze znanej z odsłon wakacyjnych, czyli "Dwójki na miejscu". Przede wszystkim jednak zaprosiliśmy do prowadzenia audycji muzycznych i o tematyce okołomuzycznej trzech "Panów M" – Waldemara Malickiego, Piotra Metza i Roberta Mazurka.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Maja Marjanovic

Wszyscy trzej pojawiać się będą w Dwójce regularnie – w soboty Malicki o godz. 10.00, a Mazurek o 12.00, natomiast Metz we wtorki od 22.00 do pierwszej w nocy. Prezentować będą nagrania z kręgu swoich fascynacji i rozmawiać o muzyce ze specjalnie zaproszonymi gośćmi.  

Sobotnie przedpołudnia spędzać będziemy z Waldemarem Malickim i jego "Upiorem w eterze", który wprowadzi nas w muzyczne zawiłości. Poszukamy odpowiedzi na pytania o podziały w muzyce na instrumentalną/wokalną, poważną/rozrywkową, dobrą/złą. A może po prostu: obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma.

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany. Zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą. Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo...

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę - zachęca Waldemar Malicki. Sobota godz. 10.00.

Z kolei w sobotę samo południe czeka nas spotkanie z Robertem Mazurkiem w audycji "Mazurek słucha!" Tytuł mówi wiele, ale jednak nie wszystko. A zatem jeszcze raz: Mazurek słucha. Kogo? Gości - ludzi mądrych i barwnych. Ale nie tylko. Mazurek słucha też muzyki, którą zaproszeni goście przynieśli ze sobą do studia - dźwięków, które są dla nich ważne, które ich ukształtowały. Zapraszamy Państwa do wspólnego słuchania muzyki i rozmów o życiu w sobotę o godz. 12.00. 

A w letnie noce zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego "Nocna strefa", w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. Gramy od poniedziałku do piątku o godz. 22.00, w soboty o 23.00. Noce tylko z Dwójką!


Stanisław Leszczyński 1200.jpg
Płyty z kolekcji Stanisława Leszczyńskiego

Codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 13.00 pojawia się jeszcze jedna nowa propozycja dla wielbicieli muzyki, którym swoje ulubione nagrania "Z prywatnej kolekcji" ujawniają ich właściciele – znani ludzie kultury. Od 29.06 po fascynującym półwieczu polskiej fonografii prowadzi nas Stanisław Leszczyński - wybitny muzykolog, wicedyrektor NIFC i szef festiwalu "Chopin i jego Europa", zapalony kolekcjoner płyt i ich producent.

Występujący w Dwójce już od jesieni muzycy: Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin podwoją czas swoich muzycznych do dwóch godzin i prowadzić będą na zmianę "Party-tur" i "Kalambury z partutury" w niedzielne popołudnia od 17.00 do 19.00.

"Domówka z Dwójką", ciesząca się niesłabnącą popularnością zarówno wśród słuchaczy i internautów, jak i artystów zaprzyjaźnionych z Dwójką, nadal będzie gościć w domach muzyków i w naszych w każdą sobotę o godzinie 19.00.

Po czasie pandemii powraca też publicystyczna audycja "Dwójka na miejscu" z formułą dostosowaną do sytuacji panującej w kraju. Pierwsze wizyty dziennikarzy Dwójki w Sejnach (emisja na antenie 4 lipca), Opolu i Białowieży wypełnią efekty reporterskiej pracy, nagrania, także wideo, rozmowy, relacje i mini reportaże, które przybliżą słuchaczom i internautom odwiedzane miejscowości i życie ich mieszkańców.

Każda audycja zakończy się koncertem artystów, związanych z danym miejscem, którzy wystąpią specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia. Sprawdzona ekipa "Dwójki na miejscu" zaprasza w każdą sobotę od godziny 15.00 do 17.00.

Natomiast już od niedzieli 28 czerwca słuchać będziemy "Portretów kompozytorów" - letniego cyklu cotygodniowych koncertów prezentowanych przez Marcina Maseckiego, Marcina Markowicza i spółkę. W każdą niedzielę o godz. 12.00 transmitujemy kolejny z sześciu odcinków poświęconych ciekawszym postaciom z historii muzyki klasycznej. Wideo na stronie internetowej Dwójki!

***

Również wielbiciele stałych audycji muzycznych nie będą rozczarowani. "Płytowy Trybunał Dwójki", "Chopin osobisty", "Duża czarna", "Niedzielnik muzyczny", "Jam session", "Czasem słońce, czasem jazz" będą towarzyszyć nam przez całe lato. Podobnie witać będziemy w "Poranku Dwójki", a podsumowywać wydarzenia kulturalne w audycji "Wybieram Dwójkę" od poniedziałku do piątku.

Cykliczne audycje o nowych tytułach "Podróżnik muzyczny" o godzinie 10.00 i "Letnia promenada" o 19.00 poprowadzą dziennikarze muzyczni Dwójki, prezentując wybory nagrań z własnych zbiorów, a także codzienne wieczorne koncerty z udziałem wielkich gwiazd oraz orkiestr polskich i zagranicznych. Fanów opery Dwójka zaprasza w stałej porze w soboty od godziny 20.00 na spektakle z największych scen świata, w tym z polskich teatrów.


Masecki Markowicz 1200.jpg
"Portrety Kompozytorów". Duet Masecki & Markowicz wystąpi w niedzielę o godz. 12.00. WIDEO

Niedzielne wieczory spędzać będziemy na muzycznych spacerach. Zajrzymy do gotyckich katedr, dawnej karczmy i dworu, zaprosimy do tańca i modlitwy, co komu w duszy gra… "Dawna promenada" to najlepsze z najlepszych nagrań płytowych, dawne i nowe, ale także unikalne wydarzenia polskich festiwali muzycznych z repertuarem średniowiecza, renesansu i baroku, to nasza propozycja spotkań w letnie niedzielne wieczory od godz. 20.00 zaprasza Magdalena Łoś.

Dwójka zaprasza również do słuchania wybranych lektur w trzech cyklach dziennie, o godzinie 11.00, 15.00 i 19.10. Czytane są zarówno najnowsze premierowe książki, jak i archiwalne arcydzieła w interpretacjach wybitnych aktorów. Podobnie Dwójka dba o prezentację najlepszych słuchowisk, w tym premierowych, czyniąc to trzy razy w każdy weekend – w sobotę o godzinie 19.30 oraz w niedzielę o godzinie 15.00 i 19.00

Dwójka nie tylko poszukuje nowości muzycznych i literackich, promuje atrakcyjną publicystykę na antenie, ale także mocno poszerza swoją działalność w mediach społecznościowych, nadając online: koncerty, wybrane audycje, wywiady, publicystyczne reportaże i relacje filmowe.

Zobacz więcej na temat: Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak