REKLAMA

Świętuj razem z nami 84. urodziny radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:25
Dokładnie 1 marca 1937 roku uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia. Dlatego z okazji 84. urodzin przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy wyjątkowe wydarzenia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ruth Black

nagrody konkurs Dwójka na 5.jpg
Na urodziny Dwójki konkurs "Dwójka na piątkę"

Świętowanie rozpoczęło się już o godz. 7.00. W "Poranku Dwójki" pojawiły się m.in. urodzinowe rozmowy ze słuchaczami, a także z artystami, z którymi Dwójka będzie tego dnia obchodzić jubileusz. W audycji również wielki powrót konkursu "Dwójka na piątkę", a w nim przez cały tydzień do wygrania cenne kolekcje płytowe z muzyką w interpretacji artystów światowej sławy: Philippe'a Entremonta, Jascha Heifetza, Fritza Reinera, Jamesa Galwaya, Murraya Perahia.

O godz. 8.35 o jubileuszu Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko, dyrektor anteny, opowiadała w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki.

Jubileusz 84-lecia radiowej Dwójki co roku świętujemy wspólnie z Fryderykiem Chopinem, którego rocznica urodzin przypada 1 marca. O godz. 10.00 słuchaliśmy zatem "Ballad" Fryderyka Chopina w wykonaniu Seong-Jin Cho - zwycięzcy ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2015 r. W samo południe - odbyła się wyjątkowa transmisja recitalu pianistycznego z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej WoliZabrzmiały m.in. Mazurki op. 30 (nr 1 c-moll, nr 2 h-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 cis-moll), Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata b-moll op. 35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w wykonaniu Aleksandry Świgut na fortepianie historycznym. 


Posłuchaj
06:07 Poranek Dwójki 1.03.2021 świgut.mp3 Aleksandra Świgut o repertuarze przygotowanym z okazji urodzin Fryderyka Chopina (Poranek Dwójki) 
mitch_1200x660.jpg
Koncert Mitch & Mitch na 84. urodziny Dwójki

O godz. 13.15 przypomnieliśmy koncerty laureatów nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2010 i 2015 roku – Kate Liu oraz Daniiła Trifonova.

Wieczorem zaprosiliśmy na trzy specjalnie zaprogramowane urodzinowe koncerty ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół Mitch & Mitch Etereo Gruppo Stereofonico o godz. 18.00 wykonał koncert zatytułowany "Amore assoluto per Ennio". Od godz. 19.30 urodziny Dwójki uświetnił występ wyjątkowego duetu, czyli Aleksandra Dębicza (fortepian) i Łukasza Kuropaczewskiego (gitara), zaś od godz. 22.00 to czas "Piosenek robotów" Gaby Kulki z zespołem. Transmisje koncertów na antenie, Facebooku, YouTube oraz portalu Dwójki.


Kopia Jeremi Przybora-spiker, lata 30-te.JPG
Zaczęło się od Warszawy II

Punktem kulminacyjnym obchodów była wieczorna audycja urodzinowa "Dwójka i przyjaciele", którą od 20.30 poprowadzili Paweł Siwek i Andrzej Sułek. - Dwójka z wiekiem staje się coraz młodsza i nie jest to paradoks ani oksymoron. Zdajemy sobie sprawę z tego za każdym razem, ilekroć zapalamy kolejną świeczkę na urodzinowym torcie Programu 2. Choć lat przybywa - duchem jesteśmy z tym i w tym, co nowego dzieje się w kulturze. Jesteśmy z wciąż nowymi pokoleniami twórców, artystów i słuchaczy. To oni określają ten prawdziwy, "biologiczny" wiek Dwójki. Wszystkich naszych Przyjaciół zapraszamy na urodzinowe party. Każdy gość będzie  mile widziany  przy radiowych głośnikach – mówił Andrzej Sułek.


Zobacz więcej na temat: urodziny Dwójka BG-DWÓJKA