Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Relacja z wyboru fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
12 lipca rozpoczęły się Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których 152 pianistów z całego świata współzawodniczy o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej
Sala Kameralna Filharmonii NarodowejFoto: NIFC

Fortepian 1200.jpg
Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego: łączy nas kult geniuszu Chopina

Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja zaplanowana jest na 2 października tego roku. Długo wyczekiwane eliminacje do konkursu rozpoczęły się w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej i są transmitowane na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina).

Na Facebooku stacji można również codziennie zajrzeć za kulisy przesłuchań. 

Eliminacje poprzedziła gratka dla melomanów - w niedzielę 11 lipca wybrane zostały konkursowe fortepiany

ZOBACZ RELACJĘ Z WYBORU FORTEPIANÓW

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Od 12 lipca, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści prezentują przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym i wieczornym.

W Jury zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink. 

Polacy zakwalifikowani do eliminacji (kolejność alfabetyczna): Łukasz Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Mateusz Duda, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Maciej Wota.

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


Chopin przy fortepianie 1200 NAC.jpg
Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku, a powołany został do życia z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Organizatorem Konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, protektorat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

Sławę i prestiż Konkursu Chopinowskiego tworzą bez wątpienia jego Jurorzy (także honorowi), goście specjalni i członkowie komitetów honorowych – związane są z nim najważniejsze postaci kultury światowej ubiegłego i tego stulecia, m.in.: Witold Maliszewski, Aleksander Michałowski, Henryk Melcer, Karol Szymanowski, Marguerite Long, Maurice Ravel, Witold Lutosławski, Bruno Seidlhofer, Nadia Boulanger, Wilhelm Backhaus, Artur Rubinstein, Carlo Zecchi, Arturo Benedetti-Michelangeli, Stefan Askenaze, Dmitri Kabalevsky, Jarosław Iwaszkiewicz, Paul Badura-Skoda, Nikita Magaloff, Mieczysław Horszowski, Kazimierz Kord, Nelson Freire, Mirosław Bałka, Norman Davis, Krzysztof Penderecki, JIri Kylian, Andrzej Wajda i Tomas Venclova.


ritter tomasz free 1200.jpg
Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

Konkurs Chopinowski utwierdza nas w przekonaniu o ponadczasowości muzyki genialnego polskiego kompozytora, od samego początku nie jest jedynie turniejem muzycznym na najwyższym poziomie, ale czymś daleko większym. Przyciągając rosnącą liczbę pianistycznych talentów z całego świata (w 2015 roku 452 zgłoszenia, w 2020 – ponad 500!), skupia uwagę nie tylko międzynarodowego środowiska muzycznego i melomanów, ale także tych, którzy na co dzień z muzyką klasyczną niewiele mają styczności. W Polsce jest swego rodzaju świętem narodowym, tematem z przysłowiowych pierwszych stron gazet; w skali świata jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych. XXI wiek w zawrotnym tempie zmienia nasz sposób życia, postrzeganie rzeczywistości, oczekiwania i relacje międzyludzkie.

Bez wątpienia jest wielkim wyzwaniem dla wszelkich propozycji tzw. kultury wysokiej, dając jednocześnie coraz większe możliwości uczestnictwa w niej – także osobom i całym grupom społecznym, które były jej dotąd pozbawione. Konkurs w przemyślany sposób korzysta z najnowszych technologii, czego efektem będą m.in. pierwsze w historii transmisje VR. Całe wydarzenie obecne jest na antenach radia i tv, można je obserwować w streamingu, mediach społecznościowych i przy pomocy specjalnej aplikacji. Imponujące statystyki szeroko pojmowanej oglądalności z poprzednich edycji pokazują, że zainteresowanie nim stale rośnie.

Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Obok olbrzymiej roli, jaką odgrywa już od ponad 90 lat w popularyzacji muzyki Chopina, odnajduje największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start do międzynarodowej kariery. Jest źródłem wielokulturowej polaryzacji, którą świat obserwuje w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora.

Źródło: chopin2020.pl