Polskie Radio
Section05
konkurs chopinowski 2020

Martín García García: każdy koncert jest dla mnie jak ten ostatni

- Chcę coś światu za pomocą muzyki przekazać, ale nie będę mógł tego robić, gdy skupię się na tym, czy gram w wystarczająco wielkiej sali i czy aby nie jest zbyt mała. Czy gram dla 20 ludzi, czy dla 4 tysięcy, to w ogóle jest nieważne. Jestem teraz w Białymstoku. Mam tu coś do zrobienia, mam Koncert Chopina do zagrania i to jest kwintesencja muzyki. Po to ludzie przychodzą tego słuchać, by odmienić swoje codzienne życie, bo muzyka zmienia życie. To nie są moje słowa, ale tak jest - mówił Martín García García w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok Bruce (Xiaoyu) Liu fortepian

Koncert Orkiestry Polskiego Radia i Mateusza Krzyżowskiego w Studiu im. Lutosławskiego

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego zabrzmią wieczorem dzieła Rossiniego i Mozarta. Wykona je Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą jej szefa artystycznego Michała Klauzy. Solistą tego wieczoru będzie znakomity pianista Mateusz Krzyżowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU POLSKA KULTURA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie konkurs chopinowski MUZYKA Wolfgang Amadeusz Mozart Gioacchino Rossini

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski fortepian Agencja Muzyczna Jakub Kukla płyta Fryderyk Chopin Johannes Brahms MUZYKA

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski płyta Dwójka Artur Szklener Beata Stylińska 85 lat Dwójki

Alexander Gadjiev z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie

W audycji przypomnieliśmy koncert z 11 września 2019 roku. W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpił wówczas włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev, późniejszy laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego. Towarzyszyła mu Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert Alexander Gardijev konkurs chopinowski Michał Klauza studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Stanisław Moniuszko Edvard Grieg Dwójka

Bruce Liu w wywiadzie dla Dwójki: przeżywam bardzo szczególny czas

- Mam wiele różnych spraw na głowie. Muszę nauczyc się tak wielu nowych rzeczy, także w wymiarze biznesowym. Po miesiącu koncertów będę musiał zabrać się wreszcie do samej muzyki, ale to dopiero po powrocie do domu - mówił w Dwójce Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu Róża Światczyńska fortepian Dwójka MUZYKA

Dwa artystyczne światy w radomskim "Amfiteatrze"

Rok 2021 to rok Cypriana Kamila Norwida i dwusetlecie jego urodzin. W najbliższy piątek 26 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert przygotowany właśnie z tej okazji. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr" w Radomiu zderzą się dwa artystyczne światy – wiersze C.K. Norwida zinterpretuje aktor, muzyk i performer Sambor Dudziński, a akompaniować mu będzie młody, obiecujący pianista, uczestnik XVIII Konkursu Chopinowskiego i radomianin Marcin Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Cyprian Kamil Norwid Fryderyk Chopin koncert Sambor Dudziński KULTURA

PR zyskało odbiorców w czasie Konkursu Chopinowskiego

Program 2 Polskiego Radia, jako współorganizator oraz Polskie Radio i Polskie Radio Chopin, jako patron medialny wydarzenia był jednym z głównych nadawców informacji dotyczących XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – Kultura jest naturalnym obszarem działania Polskiego Radia – podkreślił Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podczas spotkania podsumowującego Konkurs Chopinowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka konkurs chopinowski Krzysztof Czabański Polskie Radio

Sukces Polskiego Radia podczas Konkursu Chopinowskiego

Program 2 Polskiego Radia, jako współorganizator oraz Polskie Radio i Polskie Radio Chopin, jako patron medialny wydarzenia był jednym z głównych nadawców informacji dotyczących XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. – Kultura jest naturalnym obszarem działania Polskiego Radia - podkreślił Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podczas spotkania podsumowującego Konkurs Chopinowski.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Polskie Radio W POLSKIM RADIU Dwójka

Podsumowano Konkurs Chopinowski. Krzysztof Czabański: kultura jest naturalnym obszarem działania Polskiego Radia

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych minister Krzysztof Czabański i Dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz podziękowali pracownikom Polskiego Radia za wysiłek podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Agnieszka Kamińska Małgorzata Małaszko Krzysztof Czabański konkurs chopinowski muzyka klasyczna Fryderyk Chopin fortepian społeczeństwo

Konkurs Chopinowski w PR w liczbach. "To powód do dumy"

2,5 miliona to więcej niż łączna liczba mieszkańców Warszawy i Poznania. Właśnie tyle osób śledziło za pośrednictwem Polskiego Radia kilkutygodniową rywalizację uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. – Te liczby robią wrażenie. Daje to powód do dumy i poczucie dobrze spełnionego obowiązku – przyznała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor i redaktor naczelna Programu II Polskiego Radia oraz współautorka sukcesu tegorocznego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler MUZYKA muzyka hp konkurs chopinowski Polskie Radio Małgorzata Małaszko