"Był człowiekiem wielkiej życzliwości". Nie żyje Kazimierz Pustelak

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 10:46
- Kazimierz Pustelak dysponował pięknym głosem. Miał wspaniałe legato, którego nauczył się jeszcze w lata 60., kiedy był wychowankiem szkoły przy La Scali. Tę włoską szkołę słychać było w jego głosie, w podawaniu frazy. On tę wiedzę przekazywał swoim studentom - mówił Rafał Siwek, który w Programie 2 Polskiego Radia wspominał znakomitego tenora. Kazimierz Pustelak - legenda polskiej opery - zmarł w wieku 91 lat.
Kazimierz Pustelak
Kazimierz PustelakFoto: NAC

Był legendą polskiej opery. Artystą, który zapisał jedną z najpiękniejszych kart w naszym życiu muzycznym. W wieku 91 lat zmarł Kazimierz Pustelak, wybitny polski tenor, jeden z najbardziej cenionych i kochanych przez publiczność śpiewaków. Związany przez ponad pół wieku z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1200 spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych.

- Miałem przyjemność i zaszczyt zaśpiewać z panem Kazimierzem Pustelakiem w "Turandot" – produkcji Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim - wspominał Rafał Siwek. - Śpiewaliśmy w 2011 roku, potem w 2013 i wciąż imponował przepięknym głosem. Przez wiele lat był jednym z czołowych tenorów stołecznej sceny i ten głos przez tyle lat wciąż pięknie brzmiał. Możliwość występowania z nim na jednej scenie to była wielka lekcja śpiewu - podkreślił.

Rafał Siwek wspominał, że przez wiele lat Kazimierz Pustelak był dziekanem na Akademii Muzycznej w Warszawie. - Był człowiekiem wielkiej życzliwości. Kochał ludzi, życie, teatr. Pamiętam, że ilekroć jako student zwracałem się do niego z jakimś problemem, nigdy nie był obojętny - opowiadał.

Kazmierz Pustelak był laureatem kilku prestiżowych konkursów wokalnych w Moskwie i Tuluzie, a także stypendystą centrum wokalistyki przy mediolańskiej La Scali. Sławę i uznanie przyniosły mu występy w operach Moniuszki i Szymanowskiego. Był niezapomnianym Jontkiem w "Halce" i Stefanem w "Strasznym dworze" czy Pasterzem w "Królu Rogerze".

- Kazimierz Pustelak to kawał historii polskiej sceny operowej, ale ja bym powiedział też, że kawał historii Polski – wspominał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. – Jego pokolenie, skaleczone przez wojnę, dramatycznie doświadczone, później miało obowiązek budowania rzeczywistości Polski powojennej w tych warunkach politycznych, jakie były. I oni dali z siebie wszystko, co mogli – zwrócił uwagę gość Dwójki.


Posłuchaj
04:39 12.12.2021 Wspomnienie Pustelaka - Dąbrowski.mp3 Waldemar Dąbrowski: Kazimierz Pustelak to kawał historii Polski (Dwójka)

05:29 12.12.2021.Wspomnienie Pustelaka - Rafał Siwek.mp3 Rafał Siwek: prof. Kazimierz Pustelak kochał teatr i ludzi (Dwójka)

Waldemar Dąbrowski podkreślił, że Kazimierz Pustelak należy do grona najwybitniejszych postaci świata opery. - Bóg go obdarzył talentem zupełnie wyjątkowym. Ten piękny głos, liryczny, kiedy trzeba – bohaterski, ale przede wszystkim słoneczny, sprawił, że kreował niezapomniane partie tenorowe nie tylko w repertuarze polskim, ale i włoskim czy francuskim. Kiedy odchodzi ktoś, komu tyle zawdzięczamy, to w miejsce smutku powinna być wdzięczność, że mogliśmy go spotkać na swojej drodze.

Źródło: YouTube Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Tomasz Szachowski

Goście: Rafał Siwek (śpiewak operowy), Waldemar Dąbrowski (dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej)

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 9.30