Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" [OBEJRZYJ]. Za rok "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 07:30
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w całej Polsce, a także poza jej granicami, 3 września 2022 roku. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpoczęła się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej. Dwójka włączyła się w przygotowanie do tego wydarzenia poprzez liczne audycje, lektury i słuchowiska.
3 września 2022 r., Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim
3 września 2022 r., Narodowe Czytanie w Ogrodzie SaskimFoto: PAP/Rafał Guz

Narodowe Czytanie to największa kampania w Polsce promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Tegoroczna lektura - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - to tom, który wyznacza początek polskiego romantyzmu. Został wydany w 1822 roku w Wilnie.

"Ballady i romanse" były czytane 3 września w całej Polsce, ale także poza jej granicami - od Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię, w tym - na Ukrainie i w Rosji.

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" na całym świecie, także na Ukrainie i w Rosji >>>>

Narodowe Czytanie 2022 było transmitowane w Polskim Radiu - w programach 1, 2 i 3. O 11.45 zaprosiliśmy Państwa na transmisję wideo na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

W dniach poprzedzających kulminację Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie, Dwójka miała dla Państwa ciekawe propozycje programowe.

godz. 11.00 (czw.-pt.) To się czyta latem - Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz", czytał Olaf Lubaszenko

Prezentowana na naszej antenie opowieść biograficzna pt. "M jak Mickiewicz" to opis niezwykłego życia poety, z którym obcujemy niemal od dzieciństwa, ale czy wiemy o nim wszystko, czy tylko tak nam się wydaje?  Posłuchaj >>>

godz. 12.45 (czw.-pt.) "Zapiski ze współczesności"  - Przed oczyma duszy mojej - poetycki świat Adama Mickiewicza

W audycji przywołaliśmy wypowiedzi badaczy literatury, którzy opowiedzieli o inspiracjach poetyckiego świata wyobraźni Adama Mickiewicza. Posłuchaj >>>>

Sobota (3.09) 

Streaming z Ogrodu Saskiego w Warszawie w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Dwójki od godz. 11.45.

Na antenie Dwójki:

godz. 12.00 Kompozycje do tekstów Adama Mickiewicza - zapraszał Przemysław Psikuta

Posłuchaj
29:43 Dwojka Czarna Narodowe Czytanie 1 2022_09_03-12-00-24.mp3 Kompozycje do tekstów Adama Mickiewicza (Dwójka)

 

godz. 12.30 – W audycji prowadzonej przez Pawła Siwka i Małgorzatę Szymankiewicz można było usłyszeć wypowiedzi uczestników, materiały archiwalne na temat Adama Mickiewicza i "Ballad i romansów" oraz ciekawostki dotyczące arcydzieła, które zabrzmiało podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Transmisja Narodowego Czytania na antenie Dwójki rozpoczęła się o godz. 12.45.

Posłuchaj
12:15 Dwojka Narodowe Czytanie 2022_09_03-12-30-08.mp3 Audycja Pawła Siwka i Małgorzaty Szymankiewicz z Ogrodu Saskiego (Dwójka)

 

godz. 13.10 - 15.00 "Duża czarna" i kompozycje do tekstów Adama Mickiewicza - zapraszał Przemysław Psikuta

Posłuchaj
108:05 2022_09_03 13_11_55_PR2_Duza_czarna.mp3 Marcin Zgliński i Przemysław Psikuta o muzyce romantyzmu (Duża czarna/Dwójka)

 

godz. 22.00 Słuchowisko "Romanse i ballady" - radiowy spektakl o życiu Mickiewicza

"Romanse i ballady" to słuchowisko o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oparte na listach do przyjaciół, fragmentach pamiętników i wierszach poety. Scenariusz przygotował Bogdan Ostromęcki, polski poeta i eseista, radiowiec.

Czytaj także:

Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka - prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, PAP/Rafał Guz Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka - prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, PAP/Rafał Guz

***

Narodowe Czytanie 2022 w Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Minęło 200 lat. Najprostsze i najtrudniejsze pytanie brzmi: co z tymi 14 wierszami zrobić dzisiaj? - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Czy potraktować je tak bardzo serio, tak jak oni je traktowali: jako przesłanie, filozofię, cały proces poznawczy? Czy też patrzeć na nie z perspektywy tych 200 lat, jako na manifestację wyobraźni. Nie uciekniemy i nie chcę uciekać przed tą perspektywą 200 lat - dodał.

W lekturze dzieła Mickiewicza wzięli udział aktorzy, w tym m.in. Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Bajtlik, Andrzej Mastalerz, Jarosław Gajewski. 

Rok Romantyzmu w Polskim Radiu >>>>

Portal polskieradio.pl​ przygotował serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl. Zawiera on m. in. tekst dzieła "Ballady i romanse", a także audycje nadawane na antenach Polskiego Radia poświęcone Mickiewiczowi i jego utworowi.

Na zakończenie prezydent RP Andrzej Duda ogłosił tytuł, który będzie lekturą Narodowego Czytania w przyszłym roku. Będzie to powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Zobacz więcej na temat: Adam Mickiewicz