"M jak Mickiewicz". Niezwykłą biografię poety czyta Olaf Lubaszenko

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 12:00
W cyklu "To się czyta latem" od poniedziałku, 29 sierpnia, przedstawialiśmy fragmenty książki Tomasza Łubieńskiego pt. "M jak Mickiewicz". Jej fragmenty czyta Olaf Lubaszenko.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tomasz Łubieński - pisarz, poeta, dramaturg i eseista - w swoich utworach często powraca do XIX wieku, tak istotnego dla naszej historii, pisząc książki biograficzne o Mierosławskim, Norwidzie, Mickiewiczu, eseje historyczne zebrane w tomie "Bić się czy nie bić?", sztuki teatralne, powieści…

Prezentowana na naszej antenie opowieść biograficzna pt. "M jak Mickiewicz" to opis niezwykłego życia poety, z którym obcujemy niemal od dzieciństwa, ale czy wiemy o nim wszystko, czy tylko tak nam się wydaje? Na te i inne pytania Tomasz Łubieński odpowiada w sposób niezwykle przenikliwy i nowoczesny.

A tak pisze we wstępie do książki jej wydawca:

Jakim sposobem Adam Mickiewicz, chłopiec z Nowogródka, stał się ADAMEM MICKIEWICZEM, któremu dane było spocząć w krypcie wawelskiej obok królów i bohaterów? Ile zawdzięcza własnemu talentowi i pracy nad nim? Naturalnej zdolności i przypływom natchnienia, których nieraz doświadczył? Na ile zdecydował o wielkości Mickiewicza los, co tylko w pewnym ograniczonym stopniu pozwala sobą kierować, sobie pomagać? Ile wreszcie zależało od wielkich perypetii epoki, na które nie miał wpływu? Od okoliczności, które zbiegły się w takim, a nie innym akurat miejscu i czasie?

Takie pytania zadaje Tomasz Łubieński na wstępie swojej biografii Adama Mickiewicza. I odpowiada na nie śledząc powikłane losy Poety: dom, rodzina, studia, wygnanie, przyjaźnie, kobiety, okresy zapału i zniechęcenia, czynnej działalności publicznej i poetyckiego osamotnienia... A w tle - okrutny i wspaniały polski wiek XIX. "M jak Mickiewicz" to opis niezwykłego życia oraz przenikliwy portret zdumiewającego człowieka, którego, choć stale jest wśród nas obecny, bardzo słabo znamy.

Fragmenty książki "M jak Mickiewicz" czytał w Dwójce Olaf Lubaszenko.


Posłuchaj
10:24 2022_08_29 11_00_09_Dwojka_To_sie_czyta_latem.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

10:01 To się czyta latem 30 sierpień 2022 11_00_35.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:23 Dwojka_To_sie_czyta_latem 2022_08_31-11-00-41.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:54 To sięczyta latem Dwójka 1 wrzesień 2022 11_00_32.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta latem 2.09.2022.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)    

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 29.08-2.09.2022

Godzina emisji: 11.00-11.10

Czytaj także

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 11:05
- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romantycy w podróży

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 17:00
W audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu" tym razem eksplorowaliśmy motyw podróży.
rozwiń zwiń