Muzyka Georgija Gurdżijewa na Nostalgia Festival Poznań

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 19:52
19 i 20 października Fundacja Malta zaprasza na piątą edycję Nostalgia Festival Poznań.
Muzyka Georgija Gurdżijewa na Nostalgia Festival Poznań
Foto: mat. prasowe

Festiwal tym razem będzie poświęcony muzyce wybitnego ormiańskiego mistyka, duchowego nauczyciela i kompozytora - Georgija Iwanowicza Gurdżijewa (ur. ok. 1870 r. – zm. 1949 r.).
Swoje inspiracje – zarówno mistyczne jaki i muzyczne - czerpał Gurdżijew z krzyżujących się na Kaukazie i na terenie dawnej Persji kultur i tradycji różnorodnych grup etnicznych (Kurdów, Persów, Turków, Ormian, Azerów, Gruzinów, Tatarów, Żydów czy Rosjan) i wspólnot religijnych (takich jak manichejczycy, zoroastrianie, chrześcijanie prawosławni i nestorianie, taiości, jezydzi, buddyści czy muzułmanie). Sam Gurdżijew – niestrudzony poszukiwacz prawdy o człowieku, twórca „świętych tańców” i założyciel Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka – stał się obiektem zainteresowania i źródłem inspiracji dla takich artystów jak Peter Brook, Jerzy Grotowski czy Keith Jarret.
Muzyka Gurdżijewa, który nie miał wykształcenia muzycznego, została spisana przez jego ucznia i współpracownika, rosyjskiego kompozytora Thomasa de Hartmanna. Początkowo, była to muzyka powstająca jako tło do opracowanego przez Gurdżijewa systemu pracy nad sobą zwanego “świętą gimnastyką”, „świętymi tańcami”, czy po prostu „ruchami”. Począwszy od 1924 r., w założonym przez siebie w Prieuré d'Avon koło Fontainbleau Instytucie Harmonijnego Rozwoju Człowieka, Gurdżijew i de Hartmann stworzyli cykle utworów fortepianowych, niezwiązanych już z „ruchami”. W ciągu trzech lat powstało ponad trzysta kompozycji, z których około stu sześćdziesięciu zostało ukończonych. To właśnie te utwory fortepianowe tworzyć będą trzon programu Festiwalu Nostalgia.
W pierwszym dniu festiwalu (19/10) zmierzą się z nimi dwaj młodzi, wybitni pianiści i kompozytorzy jazzowi Marcin Masecki i Piotr Orzechowski (Pianohooligan). Koncerty w ramach festiwalu Nostalgia będą ich pierwszym spotkaniem, zarówno osobistym jak i zawodowym. Drugiego dnia (20/10) usłyszymy koncert Kiedy Wschód spotyka Zachód. Muzyka Georgija I. Gurdżijewa i Komitasa w wykonaniu armeńskiego zespołu The Gurdijeff Folk Instrument Ensemble pod dyrekcją Levona Eskeniana z gościnnym udziałem doskonałej pianistki Lusine Grigoryan. W programie, oprócz koncertów, znajdą się również filmy - klasyki kina armeńskiego - z muzyką Tigrana Mansuriana (Barwy Granatu Sergieja Paradżanowa, Dzień dobry, to ja! Frunze Dovlatyana i Tango naszego dzieciństwa Alberta Mkrtchyana) oraz spotkania z artystami i Rozmowy przy instrumentach, czyli cykl rozmów o relacji instrument – zapis – improwizacja, o mistycznym duchu muzyki oraz o dialogu muzyki z obrazem (na przykładzie relacji muzyki Mansuriana i obrazu Paradżanowa), których koncepcję przygotowała Małgorzata Dziewulska. Tradycją Festiwalu Nostalgia jest już projekt Silent Nostalgia, idea słuchania muzyki w ciszy, na bezprzewodowych słuchawkach udostępnianych nieodpłatnie w różnych miejscach Poznania (w tym roku m. in. w Muzeum Narodowym, Starym Browarze i poznańskich liceach).
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nostalgiafestival.pl
Przypomnijmy, ze organizowany od 2007 r. festiwal Nostalgia skupia się na muzyce, która czerpie z korzeni narodowych oraz z twórczości klasyków, a jednocześnie otwiera się na to, co nowe i współczesne. Przywołuje pamięć i dziedzictwo przeszłości i proponuje to, co warto zapamiętać z teraźniejszości. Muzykę tę w trakcie czterech dotychczasowych edycji festiwalu przedstawiali wybitni współcześni twórcy i wykonawcy m.in.: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Eleni Karaindrou, Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, David Cordier, Piotr Prochera, Simon Jaunin, Agata Zubel, Monika Mauch, Muriel Cantoreggi Marek Moś i Orkiestra AUKSO czy Marcin Masecki.