Polskie Radio
Section05
Kaukaz

"Konflikt demografii z geografią". Dr Górecki o sytuacji w Górskim Karabachu

- To konflikt z gatunku przechodzących z pokolenia na pokolenie, trwających bardzo długo, ale ponieważ mieliśmy w historii precedensy, że bardzo długo trwające konflikty się kończyły, miejmy nadzieję, że za naszego życia również ten konflikt się zakończy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Górecki, znawca tematyki Kaukazu, pytany o sytuację w Górskim Karabachu. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Antoni Opaliński górski karabach Kaukaz

TYLKO U NAS B. gruziński ambasador: bez międzynarodowej interwencji Saakaszwilemu grozi śmierć

- To kwestia życia i śmierci. Sprawa Micheila Saakaszwilego wymaga międzynarodowej uwagi. Jeśli nie podejmie się interwencji, działania tego rządu doprowadzą do śmierci byłego prezydenta - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dyplomata, ekspert z Tbilisi, były ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii, Giorgi Badridze. Dodał, że uwagi międzynarodowej wymagają także represje wobec prezesa opozycyjnej telewizji, Niki Gwaramii.
Zobacz więcej na temat:  Europa Gruzja Kaukaz Micheil Saakaszwili Rosja TYLKO U NAS

Dryf Gruzji w stronę Rosji. Ekspert OSW: żeby Saakaszwili wyszedł z więzienia, potrzeba decyzji politycznej

Jak mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki, nie ma wątpliwości, że za skazaniem byłego lidera Gruzji - Micheila Saakaszwilego - stoją motywy "zemsty politycznej" ze strony partii rządzącej i pociągającego w niej za sznurki Bidziny Iwaniszwilego, miliardera i polityka, który wzbogacił się jeszcze w latach 90. ub. wieku na biznesach w Rosji. Rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie dryfuje w kierunku Rosji, handluje z tym krajem i sprzeciwia się nałożeniu jakichkolwiek sankcji na rządzony przez dyktatora Putina kraj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja Kaukaz Micheil Saakaszwili Rosja

TYLKO U NAS Protesty w Gruzji. Rządzący wycofują się z kontrowersyjnej ustawy. Ekspert: badali determinację społeczeństwa

- Wokół Gruzji wytworzył się negatywny klimat polityczny. Jest on związany z polityką wobec Ukrainy i rosyjskiej agresji, balansowaniem w relacjach z Kremlem, czy kwestią stanu zdrowia Micheila Saakaszwiliego. W tym kontekście ustawa o "agentach zagranicznych" była kolejnym problematycznym elementem w relacjach z partnerami z Europy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, ekspert ds. wschodnich, specjalizujący się w obszarze Kaukazu i Azji Centralnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja Kaukaz Unia Europejska Rosja

Konflikt Armenii z Azerbejdżanem. Władze: ponad 170 zabitych żołnierzy

W czwartek ministerstwo obrony Azerbejdżanu przekazało, że "w prowadzonych w tym tygodniu walkach na granicy z Armenią zginęło 71 azerskich żołnierzy". Władze Armenii informowały o śmierci 105 żołnierzy. Agencje AFP i AP informują, że "zawarte w środę wieczorem po dwóch dniach walk zawieszenie broni jest przestrzegane".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azerbejdżan Armenia konflikty międzynarodowe Kaukaz górski karabach Rosja Ukraina Europa