Polskie Radio
Section05
Kaukaz

Górski Karabach. Geneza konfliktu o sporny region

Trudny do rozwiązania konflikt w Górskim Karabachu między Armenią a Azerbejdżanem ponownie dał o sobie znać. Leżący w granicach Azerbejdżanu, ale zamieszkany przez ludność ormiańską, region jest punktem spornym od wielu lat. Pierwsze krwawe starcia tam miały miejsce ponad sto lat temu, ale ich przyczyny można odnaleźć w dawniejszych dziejach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA górski karabach Armenia Azerbejdżan Związek Sowiecki ZSRR Kaukaz konflikty międzynarodowe

Incydent przy badaniu Saakaszwilego. Polski chargé d'affaires wezwany do MSZ Gruzji

Ministerstwo spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że tymczasowy chargé d'affaires polskiej ambasady w Tbilisi został w poniedziałek wezwany do MSZ Gruzji w związku z incydentem dotyczącym polskich lekarzy, którzy odwiedzili przebywającego w szpitalu byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.
Zobacz więcej na temat:  MSZ dyplomacja Gruzja Micheil Saakaszwili ŚWIAT Europa Kaukaz POLSKA

"Konflikt demografii z geografią". Dr Górecki o sytuacji w Górskim Karabachu

- To konflikt z gatunku przechodzących z pokolenia na pokolenie, trwających bardzo długo, ale ponieważ mieliśmy w historii precedensy, że bardzo długo trwające konflikty się kończyły, miejmy nadzieję, że za naszego życia również ten konflikt się zakończy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Górecki, znawca tematyki Kaukazu, pytany o sytuację w Górskim Karabachu. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Antoni Opaliński górski karabach Kaukaz

TYLKO U NAS B. gruziński ambasador: bez międzynarodowej interwencji Saakaszwilemu grozi śmierć

- To kwestia życia i śmierci. Sprawa Micheila Saakaszwilego wymaga międzynarodowej uwagi. Jeśli nie podejmie się interwencji, działania tego rządu doprowadzą do śmierci byłego prezydenta - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dyplomata, ekspert z Tbilisi, były ambasador Gruzji w Wielkiej Brytanii, Giorgi Badridze. Dodał, że uwagi międzynarodowej wymagają także represje wobec prezesa opozycyjnej telewizji, Niki Gwaramii.
Zobacz więcej na temat:  Europa Gruzja Kaukaz Micheil Saakaszwili Rosja TYLKO U NAS

Dryf Gruzji w stronę Rosji. Ekspert OSW: żeby Saakaszwili wyszedł z więzienia, potrzeba decyzji politycznej

Jak mówi ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki, nie ma wątpliwości, że za skazaniem byłego lidera Gruzji - Micheila Saakaszwilego - stoją motywy "zemsty politycznej" ze strony partii rządzącej i pociągającego w niej za sznurki Bidziny Iwaniszwilego, miliardera i polityka, który wzbogacił się jeszcze w latach 90. ub. wieku na biznesach w Rosji. Rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie dryfuje w kierunku Rosji, handluje z tym krajem i sprzeciwia się nałożeniu jakichkolwiek sankcji na rządzony przez dyktatora Putina kraj.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja Kaukaz Micheil Saakaszwili Rosja

TYLKO U NAS Protesty w Gruzji. Rządzący wycofują się z kontrowersyjnej ustawy. Ekspert: badali determinację społeczeństwa

- Wokół Gruzji wytworzył się negatywny klimat polityczny. Jest on związany z polityką wobec Ukrainy i rosyjskiej agresji, balansowaniem w relacjach z Kremlem, czy kwestią stanu zdrowia Micheila Saakaszwiliego. W tym kontekście ustawa o "agentach zagranicznych" była kolejnym problematycznym elementem w relacjach z partnerami z Europy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, ekspert ds. wschodnich, specjalizujący się w obszarze Kaukazu i Azji Centralnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja Kaukaz Unia Europejska Rosja