Polskie Radio
Section05
Kaukaz

Dr Sadłowski: Kreml chce uczynić wojnę na Ukrainie konfliktem "dziedzicznym"

- Nie ważne, kto będzie rządził w Kijowie czy w Moskwie - po prostu elity będą dziedziczyć ten konflikt, ponieważ stopień nienawiści, nieporozumień, konfliktowości pomiędzy elitami i społeczeństwami Ukrainy i Rosji będzie zbyt wielki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Kaukaz Europa Wschodnia Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz

Wybory i wielki powrót, protesty i powojenne napięcia. Gorący rok na Kaukazie

Gruzją i Armenią wstrząsnęły w tym roku protesty. Pierwszy z krajów przyciągnął uwagę świata zamieszaniem wokół byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. W drugim panuje skomplikowana sytuacja po przegranym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Mijający rok na Kaukazie podsumowuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, sekretarz redakcji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego" i analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Turcja Azerbejdżan Europa podsumowanie 2021

Rosyjski Kaukaz dla wtajemniczonych. Rozmowa z Bulatem Khalilovem

„Na pierwszą samodzielną wyprawę pojechaliśmy do Dagestanu. Mieliśmy się za wielkich punkowych antyakademickich odkrywców. Byliśmy na tyle głupi, że wydawało nam się, iż naukowcy dbają tylko o wiedzę, nie o muzykę naprawdę. Byliśmy zupełnie nieprzygotowani, zadawałem idiotyczne pytania w stylu: «znacie jakieś stare piosenki»? Nagrywaliśmy wtedy dwa zespoły złożone ze starszych kobiet, były przemiłe i szczęśliwe, że ktoś przyjechał do nich nagrać ich muzykę. To one wykonały moją robotę za mnie i zrobiły to lepiej ode mnie. Wtedy zrozumieliśmy z Timurem, że możemy być antysystemowi, ale nie możemy być niekompetentni, dostaliśmy lekcję pokory”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Kaukaz Kaukaz Północny

ANALIZA Ekspert OSW o wyborach w Gruzji: groźba destabilizacji po wyborach lokalnych

- Na apel Micheila Saakaszwilego, by opozycyjni deputowani zrezygnowali z mandatów, pozytywnie odpowiedziało już kilkoro przedstawicieli największej opozycyjnej partii. Działania te mogą doprowadzić do stopniowej destabilizacji sytuacji w kraju - ocenił w komentarz udo wyborów w Gruzji Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kaukaz Gruzja Micheil Saakaszwili wybory wybory w Gruzji

Dżerpedżeż czyli echo

Polskie słowo oznaczające echo jest krótkie, sekundowe wręcz, efemeryczne, indywidualne, mało waży, z powietrzem się kojarzy i z nimfą. Czerkieskie (czy też adygejskie) dżerpedżeż jest dłuższym, bardziej złożonym słowem, twardszym, cięższym, konkretnym, mocnym, tworzy szerszą wspólnotę liter i kojarzy się bardziej z ziemią. Tak przynajmniej to wygląda, czy też brzmi, z polskiej perspektywy.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk Remigiusz Mazur-Hanaj Kaukaz Rosja

NASZ WYWIAD Polityczne kryzysy w Armenii i Gruzji. Ekspert: destabilizacja obu państw jest na rękę Moskwie

W krótkim czasie w dwóch kaukaskich państwach doszło do dużych politycznych zawirowań. - Przyczyny obu konfliktów są drastycznie inne: Armenia przegrała wojnę, w Gruzji opozycja nie może demokratycznie odsunąć rządu od władzy, więc chce mu przyprawić autorytarną łatkę - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, analityk PISM ds. Kaukazu i Azji Centralnej. Dodaje, że niestabilna sytuacja w regionie pozwala Rosji na sprawniejsze realizowanie swojej polityki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Europa

Setki zatrzymanych na Białorusi. "OMON jeździł busami po mieście, rozpędzał, ludzie zbierali się na nowo"

Z użyciem gazów łzawiących i granatów hukowych białoruskie służby bezpieczeństwa rozpędzały kolejne demonstracje miejscowej opozycji. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" poinformowało o zatrzymaniu ponad 420 demonstrantów, w tym przynajmniej kilku dziennikarzy i kilka osób niepełnoletnich. Lista ta jest stale aktualizowana przez obrońców praw człowieka. Protestujący domagają się odejścia Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś demonstracje opozycja demokratyczna Europa Mińsk Kaukaz Rosja Kreml Władimir Putin USA Unia Europejska

NASZ WYWIAD Działacz: Putin i Łukaszenka robią na Białorusi tzw. zaczystkę, Zachód musi pomóc Białorusinom w zakresie mediów i kadr

- Sytuacja jest tragiczna. Łukaszenka ma już teraz pełne wsparcie putinowskiej Rosji, nowego imperium zła. Zachód powinien zdecydowanie działać: chodzi o sankcje dla reżimu, dla Kremla, budowanie systemowych instytucji dla przyszłej Białorusi, takich jak wolne media, bo walka może się przedłużać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś demonstracje opozycja demokratyczna Europa Mińsk NASZ WYWIAD Kaukaz Rosja Kreml Władimir Putin USA Unia Europejska