Uwaga, sensacja, rewelacja, czyli... Korzyński Ultimate

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 14:28
Zapraszamy na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości wybitnego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego - "Korzyński Ultimate". Już 12 września w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi zespół Akademia Pana Korzyńskiego, powołany specjalnie na tę okazję przez Dominika Strycharskiego. To trzeba zobaczyć!
Zespół Akademia Pana Korzyńskiego
Zespół Akademia Pana KorzyńskiegoFoto: Aleksandra Mleczko

Andrzej Korzyński był jednym z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów. Jego twórczość obejmuje piosenki, muzykę filmową, elektroniczną oraz eksperymentalną. To jemu zawdzięczamy muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego, ścieżkę dźwiękową do przygód Pana Kleksa, wreszcie międzypokoleniowe przeboje Franka Kimono. A także "Mydełko Fa" - pastisz disco polo. Długo by wymieniać.

Dla nas radiowców to także postać wyjątkowa: współzałożyciel, z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym, Młodzieżowego Studia "Rytm", które promowało polską muzykę bigbitową (młodzieżową) w Polskim Radiu.

Andrzej Korzyński zmarł w ubiegłym roku – koncertem "Korzyński Ultimate" złożymy hołd jego twórczości. Pomysłodawcą wydarzenia jest Dominik Strycharski - kompozytor, flecista, aranżer, człowiek wielu talentów, gorący miłośnik dokonań polskiego kompozytora.

Fascynującą cechą tego twórcy jest wszechstronność i nieskrępowana wyobraźnia, pozwalająca mu poruszać się w dowolnej estetyce, począwszy od zapierających dech melodii, a skończywszy na rozbudowanej elektronice (w użyciu której był specjalistą) oraz muzyce zahaczającej mocno o współczesną kompozycję czy nawet sonoryzm. Te cechy wybitnego twórcy, którym bez wątpienia był Korzyński, jego absolutna pasja do muzyki i brzmienia, plus moje przekonanie, iż jest to kompozytor niewystarczająco doceniony, spowodowały, że postanowiłem wraz z moimi muzycznymi partnerkami i partnerami oddać mu specyficzny hołd. Przepuścić jego twórczość przez nasze odczuwanie tej muzyki i pokazać, w jak fantastycznym świecie się poruszał.

Wymyślając ten projekt, od początku wiedziałem, że nie będziemy w stanie opowiedzieć o całej twórczości Korzyńskiego. Punktem wyjścia będą konkretne dzieła. Zagramy więc kilka jego fenomenalnych piosenek, które przedzielą bloki związane z konkretnymi filmami - Akademią Pana Kleksa, Diabłem, Opętaniem, Tulipanen, Panną Nikt… - komentuje Dominik Strycharski.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi wyjątkowy zespół – Akademia Pana Korzyńskiego. W składzie: Joanna Halszka Sokołowska (głos, który pokochał ostatnio Wojtek Mazolewski), Maja Laura Jaryczewska (wspaniała debiutantka, która odziedziczyła muzykę w genach), Kamila Drabek (pierwsza kontrabasistka III RP), Grzegorz Tarwid (pianista, który wszechstronnością dorównuje już Marcinowi Maseckiemu), Igor Wiśniewski (fantastycznie uzdolniony gitarzysta grający w Ekuz) oraz Jan Pieniążek (czyli przyszłość rodzimego bębnienia, jak twierdzi Janek Młynarski, a my mu wierzymy). I Dominik Strycharski, którego z Korzyńskim łączy to, że trudno za nim nadążyć. Tym razem musimy.

Jedyny taki koncert. Poświęcony jedynemu takiemu kompozytorowi.

Wtorek 12 września godz. 20.00
Studio PR im. W. Lutosławskiego
Retransmisja w PR2
Bilety – sklep internetowy PR