Polskie Radio
Section05
studio im. Witolda Lutosławskiego

Powróciły "Piegowate Koncerty", czyli fantastyczne spotkania z muzyką poważną dla dzieci 

Po latach przerwy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego powróciły "Piegowate koncerty". Ten, który odbył się tydzień temu, nosił tytuł "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka". Kto nie był, mógł wysłuchać opowieści maestro Michała Klauzy, który odwiedził Zagadkowe studio. Koniecznie też trzeba zapamiętać datę kolejnego "Piegowatego koncertu", który odbędzie się za niespełna miesiąc: 11 maja!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piegowaty koncert MUZYKA dzieci Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Katarzyna Stoparczyk Trójka

"Piegowaty koncert" na 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom: edukacja i zabawa w jednym

- Atmosfera tych koncertów jest nie do opisania. W miarę upływu czasu ilość słuchaczy wokół muzyków na scenie zwiększa się - przyznaje Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Kolejny z nich, zatytułowany "Mały Książę i piegowata księżniczka. Opowieść słodka jak cukierniczka", odbędzie się 6 kwietnia; powracający po przerwie cykl będzie pierwszym z występów na żywo w ramach obchodów 9. urodzin Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Daria Druzgała Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Mały Książę

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU judaizm Ulmowie Michał Zabłocki Zbigniew Książek Jerzy Łysiński Bartek Gliniak Piotr Rubik Golec uOrkiestra Michał Jurkiewicz Małgorzata Markiewicz Halina Mlynkova Ricky Lion Marcin Sójka Filharmonia Podlaska Janusz Wierzgacz Magdalena Wolińska-Riedi Symcha Keller Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio koncert koncerty w Polskim Radiu

"Choinki Jedynki 2023". Koncert Kuby Szmajkowskiego na finał akcji

Koncert Kuby Szmajkowskiego - wieńczący tegoroczną odsłonę akcji charytatywnej "Choinki Jedynki" - odbył się w czwartek (28.12) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wydarzenie można było śledzić na antenie radiowej Jedynki, stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych stacji. W tym roku wylicytowaliśmy 157 tysięcy 937 złotych.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Szmajkowski Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 koncert koncerty

Festiwal Kwartesencja. Michał Pepol: lubię napięcie między klasyką a nieklasyką

W poniedziałek (4.12) rozpoczął się 19. Festiwal Kwartesencja, którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka. - Marzyłem o tym, żeby zagrać kwartety Brahmsa, bo dawno ich nie graliśmy. I od nich zaczniemy. Z kolei drugi koncert przyniesie rzeczy, których w ogóle nie graliśmy, a chcieliśmy zagrać. W taki właśnie sposób zbudowaliśmy tegoroczny program - mówił w Dwójce Michał Pepol z Royal String Quartet.
Zobacz więcej na temat:  Royal String Quartet Paweł Siwek Kwartesencja kwartet smyczkowy Johannes Brahms Michał Pepol Dwójka MUZYKA KULTURA Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Ponad doba z muzyką Chopina

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpoczął się w piątek (10 listopada) o godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Magdalena Sawicka Maraton Chopinowski Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości Fryderyk Chopin muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

Orkiestra Polskiego Radia "Amadeus" przyjedzie do Warszawy świętować urodziny

W tym roku Orkiestra Polskiego Radia "Amadeus" świętuje jubileusz 55-lecia. - Wszystkich kochających muzykę i "Amadeusa" zapraszam do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Będzie to koncert, który zamknie już w całości nasze 55 lat istnienia - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". W środę (18.10) poprowadzi ona koncert swojego zespołu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  amadeus Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus jubileusz Dwójka Jacek Butlewski koncert studio Lutosławskiego

Iwona Sobotka: u Straussa mocno przebija jego samoświadomość

- Ta cała głębia rozumienia świata, rozumienia siebie wychodzi w każdym z utworów Straussa. Jednocześnie ta ogromna przestrzeń… Biorąc pod uwagę, że pod koniec swojego życia mieszkał niedaleko Garmisch-Partenkirchen i miał niesamowity widok na góry, wiadomo już dlaczego - mówiła w Dwójce śpiewaczka Iwona Sobotka, solistka koncertu, który w sobotę (23.09) zainaugurował nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert śpiew Beata Stylińska Dwójka

Michał Klauza: wybraliśmy program, który jest wizytówką muzyków orkiestry

- Dobór programu jest taki, by dać nam wszystkim szansę rozpoczęcia tego sezonu w jak największym, a właściwie pełnym składzie etatowym - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W sobotę, 23 września OPRW zainaugurowała nowy sezon artystyczny koncertem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert Gustav Mahler Jakub Kukla muzyka klasyczna MUZYKA

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień getto warszawskie Karol Furtak Dwójka MUZYKA śpiew

"Jazz.PL". Marek Pospieszalski: chciałem pójść pod prąd [ZOBACZ WIDEO]

- Pomysł był taki, żeby muzyka klasyków, kojarzona z filharmonią, trafiła do miejsca niekonwencjonalnego, jakim jest klub muzyczny Alchemia w Krakowie. Chodziło o to, żeby samo nagranie nie było zbyt sterylne, dlatego wszyscy nagrywaliśmy w jednym pomieszczeniu. Jest wiele nieoczywistych, brudnych dźwięków w tej muzyce i to też nadaje jej specjalnego charakteru - mówił w Dwójce multiinstrumentalista i kompozytor Marek Pospieszalski, którego zespół wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jazz koncert Roch Siciński MUZYKA Dwójka

Jubileusz oraz "Głosy rzeki". Agnieszka Wilczyńska o najbliższych planach

Agnieszkę Wilczyńską możemy obecnie obserwować na scenie razem z Dorotą Miśkiewicz w projekcie "Głosy rzeki". Wkrótce piosenkarka wystąpi także podczas jubileuszu Andrzeja Jagodzińskiego i Czesława Bartkowskiego w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. O aktualnych i przyszłych planach Agnieszka Wilczyńska opowiedziała w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa koncert Agnieszka Wilczyńska