Polskie Radio
Section05
Andrzej Korzyński

"Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego

- Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont: od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują, na tym koncercie chcemy pokazać ich szerokie spektrum - mówił w Dwójce Dominik Strycharski.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor koncert koncerty w Polskim Radiu Dwójka Dominik Strycharski Paweł Siwek

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

Flirt z jazzem, rapem i wspomnieniami

– Zapraszam na wspólny czas z polską muzyką, tę flirtującą zarówno z jazzem, jak i z rapem, hip hopem oraz wspomnieniami, które mogą pojawić się w pierwszej części naszego spotkania. Do godz. 13.00 wybrzmią także nowości wydawnicze i muzyka z 2022 roku – tymi słowami Michał Margański zapowiedział czwartkową "Naszą tonację". W programie usłyszelismy utwory m.in. od 15 Minut Projekt, P.Unity i Andrzeja Dąbrowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Andrzej Dąbrowski Michał Urbaniak Jazz rap sokół Michał Margański

Andrzej Korzyński: dzięki radiu dużo się nauczyłem

- Najważniejszą sprawą był dostęp do studia. Dowiedziałem się, jak należy nagrywać utwory, w jakiej odległości powinny być rozmieszczone mikrofony. Dzięki czasowi spędzonemu w radiu dużo się nauczyłem - tak Andrzej Korzyński na antenie Dwójki mówił o swej pracy w Polskim Radiu. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści, którymi podzielił się w 2021 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka filmowa

"Andrzej Korzyński pisał melodie zapadające w pamięć"

- Dziś żegnamy Andrzeja Korzyńskiego. Dobrze by było, abyśmy w tej audycji wspólnie napisali do niego list. Ja przygotowałem muzykę, a Państwo podzielą się swoimi wspomnieniami, wrażeniami z kontaktu z jego twórczością. Zaczynamy od "Akademii pana Kleksa", ale w muzyce filmowej Andrzeja Korzyńskiego wszystko rozpoczęło się w roku 1967 od filmu Andrzeja Żuławskiego "Pavoncello" - mówił na antenie Dwójki Mariusz Gradowski.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski

"Klucz" – mikroopera radiowa Korzyńskiego i "Elektra" Straussa

Główną bohaterką sobotniego wieczoru była "Elektra" Richarda Straussa, którą kompozytor napisał u szczytu swojej kariery, w 1908 roku. Zanim jednak usłyszeliśmy tę operę w wykonaniu chóru i orkiestry nowojorskiej Metropolitan Opera, posłuchaliśmy mikroopery radiowej "Klucz" autorstwa zmarłego przed kilkoma dniami (18.04) Andrzeja Korzyńskiego, kompozytora, aranżera, pianisty oraz autora muzyki filmowej i rozrywkowej. 
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka muzyka klasyczna Marcin Majchrowski Camille Saint-Saens

Artyści wspominają Andrzeja Korzyńskiego

W wieku 82 lat odszedł od nas Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer, pianista oraz autor muzyki filmowej i rozrywkowej. - Był kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym, miał poczucie humoru, a do tego wszystkiego był człowiekiem pokornym i czasami wstydliwym - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego przyjaciela Piotr Fronczewski.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska odeszli 2022 Marek Dutkiewicz Małgorzata Ostrowska Piotr Fronczewski

Andrzej Korzyński - jego twórczość nasycała naszą wyobraźnię

- Miał niezwykle ważny wpływ na wyobraźnię pokolenia dorastającego w latach 70. i 80., także 90. Przypomnijmy sobie choćby serial "Janka". Te tematy głęboko zapadały w pamięć - w Programie 2 Polskiego Radia zmarłego wczoraj (18.04) kompozytora Andrzeja Korzyńskiego wspominał Mariusz Gradowski, muzykolog, kulturoznawca i dziennikarz Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Dwójka Paweł Siwek Mariusz Gradowski