X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Olga Kern: Rachmaninow to dla mnie kompozytor wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:00
Rosyjska pianistka, która byłą gwiazdą niedzielnego wieczoru w Dusznikach-Zdroju, wspominała w radiowej Dwójce poprzednią wizytę w Polsce i opowiadała o rodzinnych związkach z Sergiuszem Rachmaninowem.
Audio
  • Z Olgą Kern rozmawia Marcin Majchrowski (Dwójka)
  • Z Piotrem Palecznym rozmawia Anna Skulska (Dwójka)
Olga Kern podczas koncertu w ramach 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju
Olga Kern podczas koncertu w ramach 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-ZdrojuFoto: Marek Grotowski

Na program niedzielnego koncertu Olgi Kern złożyły się utwory Beethovena, Schumanna, Rachmaninowa, Chopina i Liszta. Czy to oznacza, że dzieła z XIX wieku są dla współczesnych pianistów najważniejsze? – Zaplanowałam ten występ, nie zastanawiając się nad XIX-wieczną muzyką, nad tym, jak to będzie wyglądać. Po prostu bardzo lubię ten konkretny program, dość często wykonywałam go podczas letnich festiwali w tym roku. Czasami gram trochę więcej Rachmaninowa, ale Duszniki-Zdrój kojarzą mi się z Chopinem, więc niezagranie go tutaj byłoby niepoprawne – mówiła Olga Kern.

/

Pianistka przypomniała, że obecnie podwójnie obchodzimy rok Rachmaninowa, świętując rocznicę jego urodzin i śmierci (1873-1943). – To dla mnie bardzo wyjątkowy kompozytor, ponieważ jestem Rosjanką i moja rodzina ma z nim związki. Moja prababka byłą śpiewaczką, bardzo dużo występowała w Rosji. Podczas jednego tournée wykonywała wszystkie pieśni Rachmaninowa, ale pewnego razu jej akompaniator zachorował i nie mogła znaleźć żadnego zastępstwa. Zdarzyło się, że w tym samym miejscu był Rachmaninow, który zapytał moją prababkę: dlaczego szukasz kogoś, skoro ja tu jestem i mogę z tobą wystąpić? W pamiątkach rodzinnych przechowywany jest program tego wyjątkowego koncertu – wspomina artystka, którą rodzinne więzy łączą z Piotrem Czajkowskim.
Poza recitalami i koncertami ważnym elementem 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju jest jubileusz profesora Jana Ekiera, którego uczniem był dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Paleczny. – To były lekcje na najwyższym muzycznym poziomie. Miałem w życiu troje pedagogów – mistrzów. Profesor nauczył mnie rozumienia muzyki, bardzo wielu elementów pianistycznych, struktury formalnej, harmonicznej – wspomina Piotr Paleczny, który utrzymuje stały kontakt z Janem Ekierem, konsultuje z nim swoje pomysły. – Jednym z elementów pracy, który profesor bardzo silnie sugerował, była nauka nut na pamięć, bez instrumentu. To analityczne i wizualne podejście do dzieła powoduje, że utwór naprawdę można usłyszeć – wspominał Piotr Paleczny.

***

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje koncertów 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju:
8 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Ilyi Rashkovskiego
9 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Borisa Giltburga
10 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Vadyma Kholodenko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach: co usłyszymy w Dwójce?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 12:56
- Ten festiwal jest zupełnie wyjątkowy: sala zawsze jest pełna, a bilety sprzedają się, zanim jeszcze wiadomo, kto będzie wykonawcą - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, który zapraszał na 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Transmisje koncertów na naszej antenie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuzynka Czajowskiego i Rachmaninowa na Festiwalu Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 23:00
Gwiazdą niedzielnego wieczoru w Dusznikach Zdroju będzie Olga Kern, której największym atutem nie są bynajmniej niezwykłe "rodzinne koneksje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monografia na stulecie Wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 21:00
Gościem Anny Skulskiej w poniedziałkowym "Notatniku Dwójki" będzie doktor Aneta Teichman, autorka, mającej się ukazać w tym roku, książki pod wszystko mówiącym tytułem "Jan Ekier".
rozwiń zwiń