Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
Audio
  • Górecki w życiu osobistym/Audycja Anny Skulskiej (Dwójka)
Henryk Mikołaj Górecki z żoną, pianistką Górecką, 1997
Henryk Mikołaj Górecki z żoną, pianistką Górecką, 1997Foto: TVP/PAP- Marek Wachowicz

Twórcę "III Symfonii” znamy przede wszystkim przez pryzmat jego dzieł. Jaki jednak był Henryk Mikołaj Górecki w życiu osobistym?

Żona Henryka Mikołaja Góreckiego, Jadwiga opowiadała w Dwójce, że poznała swojego męża na studiach i tam "na siebie zwrócili nawzajem uwagę”. Wspominała, że często chodzili na koncerty i muzyka była stale obecna w ich życiu. Byli też zgodni pod względem wyznawanych wartości. Gdy Henryk Mikołaj brał ślub, był wciąż studentem, ale także już docenianym kompozytorem, który otrzymywał państwowe stypendia.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>
-  Jako młode małżeństwo mieliśmy obiecane dwa pokoje z kuchnią w budującym się na naszych oczach wysokim punktowcu. Kiedy przyszedł moment odbierania kluczy okazało się, że nie możemy ich otrzymać. Osoba, która je rozdzielała powiedziała nam: "niestety, albo będziecie czekać na nie około roku, kiedy się wybudują inne budynki albo otrzymacie teraz pokój z kuchnią. No to co wybieracie?” Wybraliśmy pokój z kuchnią, żeby od razu mieć swoje. Wkrótce po zamieszkaniu dowiedzieliśmy się, że nasze obiecane mieszkanie ma para dziennikarzy partyjnych i dlatego wylądowaliśmy w ciasnym mieszkaniu, gdzie mąż męczył się przez dziewięć lat – opowiadała Jadwiga Górecka.
Wspominała, że jej mąż bardzo cieszył się, gdy na świat przyszła ich córeczka. To on ją kąpał, gdyż uważał, że nikt tego tak dobrze nie zrobi. Po latach, ich córka, pianistka Anna Górecka opowiadała, że jej ojciec bardzo interesował się życiem swoich dzieci i zajmował się nimi. Mówiła, że wraz z bratem Mikołajem (obecnie kompozytor), gdy byli mali, po kryjomu słuchali np. Beatlesów, tacie to by się bowiem nie spodobało.
Jadwiga Górecka mówiła też o fascynacji swojego męża górami. Pomimo tego, że od dzieciństwa miał jedną krótszą nogę, co przeszkadzało mu w chodzeniu, odbył kilka wycieczek w Tatry. Oboje preferowali jednak niższe partie gór. - Przepadał za górami, za góralami, za folklorem, za widokami, za zapachami – wspominała Jadwiga Górecka.
Rozmawiała Anna Skulska
pp

Czytaj także

Kompozytor z powołania. 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 08:00
Gdyby "najbardziej polski" spośród klasyków XX wieku żył, 6 grudnia skończyłby 80 lat. Co istotne, jego droga do kompozycji był wyjątkowo heroiczna. Między innymi o tym w serwisie specjalnym poświęconym fenomenowi Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieło Góreckiego z list przebojów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 18:00
W dniu 80. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w "Bitej godzinie" porozmawiamy o jego III symfonii, dziele, które przeszło do historii popkultury, dystansując na listach przebojów gwiazdy muzyki pop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepiej "I Kwartet smyczkowy" Góreckiego nagrał...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
W audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi” jury w składzie: Dorota Kozińska, Marcin Zdunik i Rafał Augustyn wybierało najlepsze nagranie "I Kwartetu smyczkowego" Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń