Międzynarodowy Dzień Jazzu w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 21:00
Już po raz trzeci, czyli od początku istnienia tego święta, Program 2 Polskiego Radia włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu. Z tej okazji na naszej antenie koncerty, wywiady oraz rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepsze okładki jazzowe.
Międzynarodowy Dzień Jazzu w Dwójce
Foto: glow images/East News

Jazz w większej niż zwykle objętości zagościł na antenie Dwójki jeszcze przed Międzynarodowym Dniem Jazzu. Od poniedziałku 28 kwietnia "Kanon Dwójki” w godz. 10.00-11.00 wypełniają jazzowe inspiracje, a o 11.45 o swoim życiu i o pracy opowiada Zbigniew Namysłowski.
Jazzowe święto obchodzimy w środę, 30 kwietnia. W tym dniu o godz. 9.00 odtworzymy koncert Artura Dutkiewicza, który odbył się w lutym w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana. Koncert promował ostatnią płytę Tria Artura Dutkiewicza "Prana”.
O godz. 10.00 zaprezentujemy nagrania wschodzących gwiazd polskiego jazzu: Adama Bałdycha, Piotra Orzechowskiego i Dominika Wani.
Jazz pojawi się nawet w magazynie kultury ludowej "Źródła”, w którym Kuba Borysiak przedstawi polskich jazzmenów zainspirowanych muzyką tradycyjną (m.in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Witolda Reka, Mateusza Smoczyńskiego i Wacława Zimpela). Gościem audycji będzie Tomasz Janas, dziennikarz muzyczny, wieloletni juror konkursu "Nowa Tradycja".

O godz. 13.00 zapraszamy na audycję Przemysława  Psikuty i Macio Morettiego "Bossa i nie tylko", a o 18.00 jazzowe wydanie "Sezonu na Dwójkę" poprowadzi Tomasz Szachowski.
O godz. 20.00 początek transmisji ze Studia Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego koncertu "Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Chorus” ze specjalnym udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Cannibal Mitcha.
O godz. 22.00 natomiast wielki finał: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk rozstrzygną plebiscyt na najlepsze okładki jazzowe.
Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Jazz

Czytaj także

John McLaughlin: sukces to niebezpieczna rzecz

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 11:00
– Miles Davis powiedział mi kiedyś, że w szołbiznesie jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest sukces. Z nim jest znacznie trudniej się uporać niż z porażką... - opowiadał w "Rozmowach Improwizowanych" znakomity gitarzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ari Brown: na debiut nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 19:00
Gdyby chicagowski saksofonista i pianista Ari Brown nie był tak skromny, dziś pewnie wymienialibyśmy jego nazwisko jednym tchem obok nazwisk takich legend saksofonu jak Joe Henderson, Roscoe Mitchell czy Dave Liebman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz groove'u - Billy Cobham

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:00
- Nie ustawiam swoich tomów od największego do najmniejszego, lecz naprzemiennie. Tak mi jest najwygodniej. Nie uderzam w bęben dlatego, że jest po drodze, ale dlatego, że chce uzyskać konkretne brzmienie - mówił w Dwójce znakomity amerykański perkusista.
rozwiń zwiń