Pożegnanie Erwina Sówki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:00
Erwin Sówka w wieku 16 lat podjął pracę w elektrowni Jerzy przy kopalni Giesche i już wtedy namalował swój pierwszy obraz. Od połowy lat 50. XX wieku związany był z kołem malarzy amatorów przy KWK “Wieczorek”, powszechnie znanym jako Grupa Janowska. Zmarł w wieku 84 lat.
Audio
Tryptyk współczesny Erwina Sówki
"Tryptyk współczesny" Erwina SówkiFoto: Muzeum Śląskie

Erwin Sówka to najbardziej znany przedstawiciel polskiej sztuki nieprofesjonalnej, sztuki naiwnej - znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zasłynął malarstwem łączącym krajobraz Górnego Śląska, teozofię, erotykę i Biblię z Dalekim Wschodem.

Urodził się w 1936 roku w rodzinie górniczej w Katowicach-Giszowcu. Zaczął malować jako młodzieniec, szybko związał się ze słynną Grupą Janowską, skupiającą malarzy prymitywistów. 

- Mimo śląskiego anturażu był twórcą bardzo uniwersalnym, interesował go cały świat: bóstwa indyjskie, kultura hinduska, znajomość z grupą zen w Polsce. Nie był twórcą naiwnym, miał swój program artystyczny. Ze sztuki naiwnej wziął bezkompromisowość i szczerość, nie bał się łamać ani tabu obyczajowego, ani artystycznego - mówiła kustosz Sonia Wilk z Muzeum Śląskiego w Katowicach, dysponującego największą w Polsce kolekcją dzieł tego artysty.

W 2013 roku Erwin Sówka otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2017 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł 21 stycznia 2021 w wieku 84 lat.


Erwin Sówka, "Poranek z księżycem". Obraz z kolekcji Muzeum Śląskiego. Erwin Sówka, "Poranek z księżycem". Obraz z kolekcji Muzeum Śląskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Sonia Wilk (kustosz Muzeum Śląskiego)

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 8.35


Zobacz więcej na temat: folk folklor Piotr Kędziorek