Folkowy Fonogram Roku: Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 19:38
W drugiej części koncertu inauguracyjnego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wystąpili ubiegłoroczni laureaci Folkowego Fonogramu Roku: Adam Strug, nagrodzony za debiutancką płytę "Adieu”, oraz Kapela ze Wsi Warszawa, która zdobyła uznanie albumem "Nord”
Adam Strug
Adam StrugFoto: Grzegorz Śledź/PR2


"Adieu” - najnowszy krążek pieśniarza i poety Adama Struga - to zbiór 15 utworów zainspirowanych polską muzyką ludową, folklorem miejskim, muzyką romską i bałkańską oraz greckim rebetiko. Producentem albumu "Adieu" jest Marcin Pospieszalski. Jak pisze sam autor, ”około połowy tekstów to ocierające się o pastisz rymowanki Struga”; poza tym na płycie słyszymy interpretacje poezji m.in. Bolesława Leśmiana i Emila Zegadłowicza.

W jeszcze bardziej eklektyczną podróż zabrała nas tym razem, słynąca z tego rodzaju eksperymentów, Kapela ze Wsi Warszawa. Płyta "Nord”, jak piszą artyści, jest spotkaniem ludzi z pozornie odległych światów, próbą wyobrażenia naszej muzyki przez pryzmat dźwięków Północy. Kapela do nagrania albumu zaprosiła legendarny już szwedzki zespół Hedningarna oraz indiańską szamankę z Kanady Sandy Scofield. Poza tym wykorzystano archiwalne nagrania ludowych muzyków: Władysława Pogody z Kolbuszowej i Tadeusza Zygadły z Goniwilka Starego.

Zapraszamy do obejrzenia wideo!

Zobacz więcej na temat: Adam Strug Nowa Tradycja
Czytaj także

Muzyka Źródeł: Beskid Żywiecki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:00
W pierwszej części koncertu inauguracyjnego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wystąpili muzycy ludowi z Beskidu Żywieckiego.
rozwiń zwiń