REKLAMA

90. urodziny Zbigniewa Herberta w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:00
- Uważam, że każdy człowiek nie jest w istocie tym, kim jest, ale tym, kim chciałby być - powiedział niegdyś Poeta w ekskluzywnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Z okazji rocznicy urodzin Herberta zapraszamy do wysłuchania rozmów o jego życiu i twórczości oraz fragmentów jego dzieł, czytanych również przez samego autora.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Wikimedia/CC

Od 27 do 31 października (poniedziałek-piątek) w porannym paśmie prozy "To się czyta" o godz. 9.45 słuchamy fragmentów książki Zbigniewa Herberta "Król mrówek" czytanych przez Adama Ferencego.

"Król mrówek" – jak pisze wydawca i opracowujący tekst poeta Ryszard Krynicki – jest dziełem, nad którym Herbert pracował prawie 20 lat i nie zdążył go ukończyć. Ta ostatnia książka poety, wydana już po jego śmierci, jest jego prywatną mitologią. Teksty w niej zawarte, traktując o motywach mitologicznych, jednocześnie odnoszą się do doświadczeń człowieka XX wieku. Występują w niej nie główne, lecz poboczne postaci z mitologii - bogowie, herosi i ludzie zaplątani w mity.

Również od poniedziałku - w "Kanonie Dwójki" po godz. 11.20 - przypominamy wiersze Herberta czytane przez samego autora. Natomiast w środę 29 października w "Spotkaniach po zmroku" o godz. 21.30 Dorota Gacek porozmawia z siostrą Poety Haliną Herbert-Żebrowską o dzieciństwie autora "Pana Cogito".

Dzień później w audycji "Dwukropek" o godz. 18.00 do dyskusji o Herbercie krytyk literacki Andrzej Franaszek - przygotowujący monografię Poety - zaprosi m.in. Annę Romaniuk, autorkę książki "Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie", oraz Ryszarda Krynickiego.

Babcia
Babcia (Maria z Bałabanów) i wnuk (Zbyś), Brzuchowice, lata 30. Fot. z książki R. Żebrowskiego, "Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono". Źr. archiwum rodzinne Herbertów. Za uprzejmą zgodą Pana Rafała Żebrowskiego

 

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl .

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta : wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.
Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie . Licznie zgromadzonym dźwiękom - uporządkowanym według tematów: portret twórcy, Lwów, problematyka patriotyczna twórczości Herberta, spotkania z Panem Cogito, podróże Poety, jego korespondencja - towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć .

Rysunek
Rysunek Herberta ze szkicownika "Grecja". Fot. Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Wśród nagrań wideo znajduje się opowieść Katarzyny Herbert o codziennej pracy twórczej jej męża (w krótkim filmie zobaczymy pełne książek i pamiątek warszawskie mieszkanie poety) oraz wspomnienie Julii Hartwig (poetka czyta poświęcony Herbertowi jeden ze swoich nowych wierszy). Serwis herbert.polskieradio.pl prezentuje również rękopisy najsłynniejszych wierszy, zdjęcia z albumu rodzinnego oraz niezwykłe rysunki z podróżniczych szkicowników Poety.

mc/jp