Wieczór literacki: Jean Raspail - portret pisarza

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2009 12:02
17 maja 2009, godz. 21:00

O życiu i twórczości francuskiego pisarza Jeana Raspaila mówi dr Joanna Żurowska z Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji wykorzystano wywiad jakiego pisarz udzielił w tym roku autorkom audycji. Ponadto usłyszymy fragmenty prozy Jeana Raspaila. Czyta Mariusz Benoit.

Jean Raspail - pisarz i podróżnik, gorący zwolennik przywrócenia monarchii we Francji. W swych powieściach postuluje powrót do źródeł państwowości, jakie jego zdaniem mają stanowić jedynie wartości związane z tradycją rojalistyczno-katolicką. Utożsamienie idei monarchii z panowaniem boskim sprawia, że według Raspaila być dzisiaj rojalistą, to nie tyle ustanowić króla, co przyjmować postawę sprzeciwu wobec zdechrystianizowanej współczesnej rzeczywistości. To oznacza szacunek dla ciągłości tradycji we Francji jako niegdysiejszej ostoi katolicyzmu. Poglądy Raspaila to wreszcie, jak piszą komentatorzy, pewien sposób obrony arystokratyzmu, rozumianego jako sprzeciw wobec dzisiejszego rozpłynięcia się jednostki w masie społecznej. Raspail jest autorem wielu poczytnych książek jak „Pierścień rybaka”, „Sire” czy „Obóz świętych”. W swej twórczości nawiązuje głównie do historii swego kraju, może z tego powodu mniej jest znany u nas.

Fragmenty ostatnio wydanej w Polsce powieści Jeana Raspail "Ja, Antoni de Tounens król Patagonii" na antenie Programu 2 w cyklu "To się czyta".

Zobacz więcej na temat: Francja POLSKA