Czwartki poetyckie: Jubileusz Wydawnictwa a5

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 14:50
17 grudnia 2009, godz. 21:30

W cyklu "Czwartki poetyckie" przedstawiamy audycję poświęconą jubileuszowi Wydawnictwa a5. Jego twórcami i właścicielami są Krystyna i Ryszard Kryniccy. Jak sami mówią ich oficyna powstała w 1989 roku z połączenia niezależnej wolnej myśli i miłości do książek.

Początkowo wydawnictwo miało swoją siedzibę w Poznaniu, od 11 lat mieści się w Krakowie. Pierwszą książką a5 był tom Stanisława Barańczaka "Widokówka z tego świata". W ciągu dwudziestu lat istnienia w wydawnictwie ukazało się blisko 100 książek, przede wszystkim tomów poetyckich i antologii, autorów różnych poetyckich stylów i pokoleń. Jak to określił sam Ryszard Krynicki "tym co łączy wszystkie książki, które wydaliśmy jest dotknięcie tajemnicy. Metafizyczna strona istnienia. Dziwność i wielość świata".

W audycji usłyszymy rozmowę Doroty Gacek z Krystyną i Ryszardem Krynickimi, przedstawimy także wiersze czytane przez autorów Wydawnictwa a5: Wisławę Szymborską, Julię Hartwig, Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta, Marcina Sendeckiego i Ryszarda Krynickiego.