X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czas na poezję: „Pieśni” Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 11:39
22-26 marca 2010, godz. 15:35
Audio

Nikomu, albo raczej wszytkim, swoje księgi/Daję. By kto nie mniemał (strach to bowiem tęgi),/Że za to trzeba co dać,/wszyscy darmo miejcie (z dedykacji Jana Kochanowskiego do Pieśni)

Nie umrę – pisał , ufny w potęgę słowa, które, jak uczył go Horacy, jest trwalsze od spiżu.


Zachowa go historia literatury: „największy polski poeta renesansu”, „do czasów romantycznych wieszczów najwybitniejszy słowiański poeta”.


Na pewno zostanie w pamięci rodzimych twórców. Zwłaszcza tych, którzy przyznają się do tradycji, to znaczy zakorzenienia w polszczyźnie. Przywoływał go Tuwim (za Norwidem do czarnoleskiej rzeczy tęskniący), Jastrun (to ewangelia polskiej mowy), Miłosz (byłem mieszkańcem krainy idealnej, tworzyły ją stare przekłady Biblii, pieśni kościelne, Kochanowski, Mickiewicz), Herbert (pisząc na kilka miesięcy przed swoją śmiercią wprowadzenie do wieczoru poetyckiego, wspominał poetów, którzy jego zdaniem odcisnęli na polskiej poezji najwyraźniejsze piętno: wśród zaledwie sześciu nazwisk znalazł się również Kochanowski), przywołują go inni.


Jednak –  nie licząc szkół, gdzie się musi – Jan Kochanowski jest dziś rzadko czytany. Być może zatem warto choć na chwilę powrócić do złotego renesansu i zweryfikować sąd o wielkości. Odnaleźć niezmienne, mimo wieków, emocje. Poddać się rytmowi poetyckich inkantacji.


''Apollo wraz z MuzamiZapraszamy do wysłuchania wybranych Pieśni Jana Kochanowskiego w interpretacji Henryka Machalicy i Krzysztofa Gosztyły (opracowanie Bogumiły Prządki).

poniedziałek, 22 marca: Dzbanie mój pisany… (I, 3), Kto mi dał skrzydła…(I, 10)

wtorek, 23 marca: Słońce pali, a ziemia idzie w popiół…(II, 7), Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie… (II, 14), Ucieszna lutni… (II, 18)

środa, 24 marca: Nic po tych zbytnich potrawach... (II, 16), Jest kto, co by wzgardziwszy… (II, 19), Czego chcesz od nas, Panie… (II, 25)

czwartek, 25 marca: Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony… (II, 24), Panie, jak barzo błądzą… (Fragmenta, 5)

piątek, 26 marca: Przeciwne chmury słońce nam zakryły (II, 1), Nie ma świat nic trwałego… (Fragmenta, 2)

Audycję opracowała Bogumiła Prządka.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas na poezję : wiersze Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2008 16:09
W tym tygodniu (19.08. - 22.08.) przypominamy wiersze Haliny Poświatowskiej.
rozwiń zwiń