REKLAMA

Czwartki poetyckie: "Złota 100" Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 23:00
25 marca 2010, godz. 21:30

Już są do nabycia w Empikach i wybranych księgarniach 2 płyty wydane przez Polskie Radio inicjujące serię "Złota 100" Teatru Polskiego Radia: na pierwszej płycie znalazły się dwie realizacje słuchowiska Janusza Krasińskiego "Czapa, czyli śmierć na raty". Pierwsza - w reżyserii Zbigniewa Kopalki z 1965 roku z udziałem znakomitych aktorów: Mieczysława Czechowicza, Jana Matyjaszkiewicza i Aleksandra Dzwonkowskiego. Druga - w reżyserii Janusza Kukuły - to rejestracja  słuchowiska "na żywo", zaprezentowanego publiczności w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w 2005 roku. Wystąpili wówczas: Krzysztof Kowalewski, Marian Opania  i Stanisław Brudny.

Na drugiej płycie znalazły się dwa słuchowiska Zbigniewa Herberta: "Drugi pokój" w reżyserii Janusza Warneckiego z udziałem Haliny Mikołajskiej i Wieńczysława Glińskiego i "Lalek" w reżyserii Jerzego Markuszewskiego, w którym wystąpili: Gustaw Holoubek, Bogusz Bilewski, Stanisława Perzanowska, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Kalina Jędrusik, Stanisław Jasiukiewicz, Jarosław Skulski, Bohdan Ejmont, Leon Pietraszkiewicz, Jan Matyjaszkiewicz, Roman Wilhelmi, Zbigniew Zapasiewicz, Henryk Bąk, Tadeusz Białoszczyński i inni.

O idei "Złotej Setki" i kryteriach wyboru słuchowisk opowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia - Janusz Kukuła. Gościem specjalnym będzie autor "Czapy" - Janusz Krasiński. W audycji Iwony Malinowskiej znajdą się fragmenty wymienionych słuchowisk.