Mądrość i literatura. 88. urodziny Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:29
- Sens życiu nadaje sobie człowiek przez samostwarzanie. Sens życia naszego zależy od nas. Od okoliczności również, ale i od tego, jak my w tych okolicznościach potrafimy się samostwarzać - mówił Wiesław Myśliwski w jednym z radiowych wywiadów. 25 marca znakomity pisarz skończył 88 lat.
Audio
  • W dniu 88. urodzin Wiesława Myśliwskiego o kulisach powstania powieści "Ucho igielne" (Poranek Dwójki)
Wiesław Myśliwski w studiu Dwójki, 2017 r.
Wiesław Myśliwski w studiu Dwójki, 2017 r.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 w Dwikozach) to prozaik i dramaturg, absolwent polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. nurtu chłopskiego w prozie powojennej, autor powieści obyczajowo-psychologicznych ("Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli", "Ostatnie rozdanie" i "Ucho igielne"). Jest m.in. dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike. Jego "Traktat o łuskaniu fasoli" zwyciężył w Dwójkowym plebiscycie "25 książek na 25-lecie" w 2015 roku.

Pisarz jest związany z Polskim Radiem, zwłaszcza z radiową Dwójką. - Podczas pierwszej wizyty w radiu odebrało mi mowę - wspominał Wiesław Myśliwski w 2012 roku.

Z okazji 88. urodzin pisarza przywołaliśmy w "Poranku Dwójki" m.in. jego opowieści o kulisach powstania powieści "Ucho igielne". W rozmowie wokół tej książki (w Dwójkowym "Dwukropku") Wiesław Myśliwski podkreślał, że jego literatura bierze się z mowy, a nie z pisma, i że wpływ na kształt powieści miała jego fascynacja różnorodnością języków. - Kiedyś doszedłem do wniosku, że każdy człowiek ma swój własny język. W "Uchu igielnym" jest tak dużo bohaterów, bo ich języki są dla mnie fascynujące - mówił.

Fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne" czytał w Dwójce Mariusz Benoit. Posłuchaj >>>

W sobotę (28 marca) przypomnimy w Dwójce słuchowisko "Kapelusz", radiową adaptację wątku z powieści "Traktat o łuskaniu fasoli".