Wiesław Myśliwski: bohatera wymyśla mój język

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 12:00
- Czasami zdanie, które napiszę, powołuje bohatera. Jeśli on zyskuje moją aprobatę, to ja dopiero staram się go zbudować - mówił w Dwójkowej audycji "Dwukropek" wybitny prozaik.
Audio
  • Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim (Dwukropek/Dwójka)
Wiesław Myśliwski i Andrzej Franaszek
Wiesław Myśliwski i Andrzej FranaszekFoto: Piotr Piorun/PR2

Mariusz Benoit 1200.jpg
Przedpremierowo czytamy nową powieść Myśliwskiego

Punktem wyjścia rozmowy z Wiesławem Myśliwskim była jego nowa książka pt. "Ucho igielne". Pisarz podkreślił, że jego literatura bierze się z mowy, a nie z pisma, i że wpływ na kształt powieści miała jego fascynacja różnorodnością języków. - Kiedyś doszedłem do wniosku, że każdy człowiek ma swój własny język. W "Uchu igielnym" jest tak dużo bohaterów, bo ich języki są dla mnie fascynujące.

Wiesław Myśliwski dodał, że gdy słucha ludzi, to bardziej interesuje go sposób, w jaki mówią, niż to, co mówią. Pisarz odniósł to do kultury chłopskiej, która przez wieki trwała, jako kultura mówiona.

Gość audycji opowiadał też o procesie pracy nad "Uchem igielnym" ("ta książka powstawała jako ułomki, fragmenciki"), ale też o swojej wolności twórczej ("nie czuję presji pisania, ani presji rynku, nie interesuje mnie, czy moja książka jest na rynku").

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/ac

Czytaj także

Ewa Lipska: w poezji ogromnie boję się banału

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:45
- Jak wiadomo uwodzi nas krajobraz, który czasem jest zwykłym kiczem, ale mimo to nas zachwyca. Mam lęk, żeby nie przenieść tego kiczu do wiersza - mówiła w Dwójce wybitna poetka, z którą spotkaliśmy się z okazji zbliżającej się premiery jej tomu pt. "Pamięć operacyjna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 09:00
- Na podstawie przedmiotów możemy wyróżnić okres pionierski, okres rozkwitu i okres upadku - mówił w Dwójce pisarz Marcin Wicha, autor nagradzanej książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zyta Rudzka: zajrzałam do otchłani studni, tam się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 19:00
- Wybrałam się na badania terenowe, by już jako dorosła kobieta zajrzeć do studni. Znalazłam jedną pod Warszawą, choć długo to trwało. To było jak zaglądanie w otchłań - wspominała Zyta Rudzka, opowiadając o swojej najnowszej książce "Krótka wymiana ognia".
rozwiń zwiń