REKLAMA

"Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 09:48
Jedna z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza - tylko na antenie Dwójki!
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiFoto: archiwum Teatru PR

Wiesław Myśliwski, prozaik i dramaturg, urodził się w 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Debiutował w 1967 roku powieścią "Nagi sad". "Widnokrąg" (1996) stanowi summę wcześniejszego dorobku, a także przynosi akcenty nowe. Autor jest dwukrotnym laureatem Nike, po raz pierwszy właśnie za "Widnokrąg", który należy do najważniejszych polskich powieści ostatnich lat. Książka zawiera wiele wątków autobiograficznych - świat prowincji oglądamy oczyma dorastającego chłopca Piotrka.
Wiesław Myśliwski znany jest z tego, że publikuje rzadko, ale każda jego powieść staje się literackim wydarzeniem. Jego pisarstwo umieszcza się zazwyczaj w kontekście literatury chłopskiej. Krytyka jednak zgodnie podkreśla, że ranga tej twórczości daleko poza ów kontekst wykracza. Tematyka wiejska służy pisarzowi wyłącznie po to, by w niej uwiarygodnić pytania filozoficzne i egzystencjalne.
Czyta Jerzy Radziwiłowicz.
od 18 czerwca, od poniedziałku do piątku, godz. 19.10

Czytaj także

Mistrz słowa zdradza tajniki swojego pisania

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 14:37
– Systematyczne, codzienne siedzenie nad białą kartką papieru jest bardzo istotne. Czasem człowiek jest bezradny wobec tej białej kartki – ale jest to bezradność owocująca, z niej coś w końcu wynika – mówił Wiesław Myśliwski.
rozwiń zwiń