Polskie Radio
Section05
Sandomierz

Anna Dumańska o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Sandomierza

Po 17 latach na emigracji nie planowaliśmy powrotu do Polski. Czasem pojawiała się w rozmowach możliwość przeniesienia się w cieplejsze regiony Europy ale sprawy tak się poukładały, że pojawiła się i taka opcja, powrotu do kraju. Na początku nieśmiała, zaczęła nabierać realnych kształtów i ram czasowych. Zaczęliśmy przeglądać oferty nieruchomości w Polsce. Miałam bardzo konkretne oczekiwania odnośnie domu, ziemi. I kiedy traciliśmy już nadzieję, że uda się znaleźć coś konkretnego i w granicach naszych zasobów finansowych, wyświetlił się mi w internecie ten właściwy dom. On nas znalazł – wspomina powrót z Wielkiej Brytanii Anna Dumańska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia rolnictwo praca rynek pracy Sandomierz Wielka Brytania nieruchomości Małgorzata Frydrych

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 600 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz

Wiesław Myśliwski: literatura też jest matematyką

- Pamiętam, że w szkole była taka profesor, Krawczykowa. Przerabiała po kolei historię literatury, epoki itd. Tyle że zasada ówczesnej nauki o literaturze to było "co autor chciał powiedzieć?", a nie to, jak autor mówi. Każda porządna nauka literatury musi zmierzać do nauczenia człowieka estetyki, kryteriów, dzięki którym będzie mógł przekonać się, co jest lepsze, a co gorsze - mówił w archiwalnym nagraniu Wiesław Myśliwski. Pisarz kończy w piątek (25.03) 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura jubileusz Dwójka KULTURA Dwikozy Sandomierz

"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej, która według legendy przywiozła do Polski sól.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta HISTORIA historia Polski społeczeństwo Sandomierz sól