Polskie Radio
Section05
wywiad

WYWIAD Dr Wilczok: policja polityczna zdawała sobie sprawę, że Rozpłochowski prezentuje bezkompromisową postawę

W rozmowie z PAP dr Katarzyna Wilczok z Uniwersytetu Śląskiego stwierdziła, że Andrzej Rozpłochowski był zaliczany do tzw. ekstremalnych działaczy Solidarności. Podkreśliła również, że policja polityczna doskonale widziała o jego ideowej oraz bezkompromisowej postawie. Dziś w Katowicach odbędzie się pogrzeb Andrzeja Rozpłochowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wywiad Andrzej Rozpłochowski historia Polski Huta Katowice Solidarność społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Włożyłem trochę siebie w główną postać". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Książka ma zachęcić do podróżowania po Wilnie, szczególnie tych, którzy jeszcze w nim nie byli. Mam nadzieję, że Polaków z Ukrainy czy z Czech też zainteresujemy tym, co jest na Litwie i co zostało tam po Polakach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą wywiad KSIĄŻKA Wilno czytelnictwo kryminał podsumowanie 2021

WYWIAD "W Polsce zabija delta, nie omikron". Dr Kuchar o aktualnej sytuacji epidemicznej

Specjalista chorób zakaźnych i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar powiedział, że mamy ok. miesiąca, aby się przygotować na nadejście nowego wariantu koronawirusa. A czas działa na naszą korzyść. - Dziś ludzi w Polsce zabija wariant delta, a my się martwimy o omikron, którego u nas jeszcze nie ma. Bez przesady - powiedział w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia zdrowie szczepienia badania wywiad POLSKA społeczeństwo omikron

Pierwszy wywiad Baldwina po tragedii na planie "Rust". "Nie wiem, kto jest winny, ale nie jestem to ja"

Alec Baldwin, który w październiku śmiertelnie postrzelił Halynę Hutchins na planie filmowym, udzielił pierwszego wywiadu od tragicznego wypadku. - Zabiłbym się, gdybym uważał, że zginęła z mojej winy - powiedział amerykański aktor. - Ktoś jest za to odpowiedzialny, nie wiem kto, ale nie ja - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA plan filmowy aktor śmierć wywiad FILM Stany Zjednoczone

"Wymyśliłam sobie siebie". Posłuchaj ostatniego radiowego wywiadu z Kaliną Jędrusik

31 lipca 1991 roku dziennikarka Polskiego Radia Halina Szopska odwiedziła z mikrofonem Kalinę Jędrusik w jej warszawskim domu. Rozmowę z aktorką wyemitowano 4 sierpnia, zaledwie trzy dni przed jej niespodziewaną śmiercią. To prawdopodobnie ostatni wywiad z artystką.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Truman Capote Erwin Axer Halina Szopska Piotr Orawski historia Polski HISTORIA aktorstwo aktorzy Jeremi Przybora Jerzy Wasowski wywiad

"Broniąc naszej granicy, bronimy całej Europy". Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Bilda"

O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wykorzystywaniu przez białoruskie służby migrantów do szantażowania krajów UE mówił premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie, którego udzielił niemieckiemu dziennikowi "Bild". Premier Morawiecki podkreślił, że mimo zamieszek i wielu prób forsowania granicy, w wyniku których rannych zostało kilkunastu polskich funkcjonariuszy, sytuacja na granicy pozostaje pod kontrolą, mimo że "staje się coraz groźniejsza".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki media wywiad Niemcy Białoruś granica wojna hybrydowa imigranci w Europie

"Większość wiedzy na temat III Rzeszy Polska zawdzięczała mjr. Żychoniowi"

- Jan Henryk Żychoń był rogatą duszą. Był krnąbrny, uparty, potrafił robić sobie wrogów. Prowadził dość ekstrawagancki tryb życia. Był niezależny finansowo dzięki temu, że ożenił się bogato, co pozwalało mu prowadzić życie na wysokiej stopie - mówił w Dwójce Andrzej Brzeziecki, autor książki "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Gdańsk wywiad II wojna światowa Monte Cassino Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma Mateusz Drozda

Jak powstał wirus Sars-CoV-2? Śledztwo agencji wywiadowczych USA

O ile nie nastąpi nieprzewidziany przełom, agencje wywiadowcze USA nie będą w stanie stwierdzić, czy wirus COVID-19 rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka, czy wyciekł z laboratorium. Z taką tezą wystąpili w piątek przedstawiciele władz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone społeczeństwo służby i bezpieczeństwo zdrowie COVID-19 koronawirus sars-cov-2 pandemia wywiad wirusy

Stany lękowe, niska samoocena. Ekspert o ciemnej stronie Facebooka

Ludzie z Facebooka, ale także politycy, doskonale wiedzą, że polaryzacja jest najprostszym narzędziem, by przyciągać ludzi. Ona rozpala dyskusje w sieci i sprawia, że spędzamy więcej czasu online. Budzenie czy podsycanie naszych lęków to kolejny ze sposobów giganta na utrzymywanie naszej uwagi - mówi w rozmowie z PAP.PL Magdalena Bigaj, ekspert Fundacji Dbam o Mój Zasięg.
Zobacz więcej na temat:  wywiad Facebook społeczeństwo POLSKA zdrowie media społecznościowe

WYWIAD "Języczkiem u wagi będzie FDP". Ambasador RP w Berlinie o wyborach w Niemczech

Ambasador RP w Berlinie uważa, że niezależnie od tego, czy nowy niemiecki rząd zostanie zbudowany wokół chadecji, czy socjaldemokracji, to z polskiego punktu widzenia "różnice nie będą bardzo duże". - Natomiast "języczkiem u wagi będzie FDP, a to dla nas doskonała wiadomość" - mówi PAP Andrzej Przyłębski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybory w Niemczech Andrzej Przyłębski CDU SPD Bundestag wywiad ŚWIAT