Polskie Radio
Section05
wywiad

"Wymyśliłam sobie siebie". Posłuchaj ostatniego radiowego wywiadu z Kaliną Jędrusik

31 lipca 1991 roku dziennikarka Polskiego Radia Halina Szopska odwiedziła z mikrofonem Kalinę Jędrusik w jej warszawskim domu. Rozmowę z aktorką wyemitowano 4 sierpnia, zaledwie trzy dni przed jej niespodziewaną śmiercią. To prawdopodobnie ostatni wywiad z artystką.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Truman Capote Erwin Axer Halina Szopska Piotr Orawski historia Polski HISTORIA aktorstwo aktorzy Jeremi Przybora Jerzy Wasowski wywiad

Podwójny agent w niemieckim wywiadzie. Brytyjskie media: dla Rosji szpiegował były piłkarz

Jak ujawnił brytyjski dziennik "Daily Telegraph", niemiecki trener i były piłkarz Carsten Linke został zdemaskowany jako podwójny agent - będąc tajnym agentem niemieckiego wywiadu pracował dla rosyjskich służb. W grudniu mężczyzna - przedstawiany jako Carsten L. - został zatrzymany pod zarzutem zdrady interesów narodowych. Brytyjski dziennik jako pierwszy ujawnił jego tożsamość.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Wielka Brytania Rosja wywiad służby specjalne służby i bezpieczeństwo

Wątek rosyjski w aferze korupcyjnej PE. Piotr Nisztor wyjaśnia

- Wątek rosyjski za chwilę wybuchnie. Wywiad marokański, który rozgrywał kwestię kupowania rezolucji czy korzystnych decyzji w Europarlamencie, jednocześnie bardzo pracował nad zbieraniem haków na europejskich przywódców. Myślę, że kluczem do rozwiązania zagadki jest współpraca wywiadowcza na linii Rosja-Maroko - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Nisztor. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Nisztor ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski Rosja wywiad korupcja

TikTok budzi wątpliwości kanadyjskiego wywiadu. Chińska aplikacja pobiera zbyt dużo prywatnych danych

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych. TikTok zapewnia, że dane Kanadyjczyków przechowuje w Singapurze i USA, a firma powtarza, że jest gotowa do współpracy z rządem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Kanada media społecznościowe bezpieczeństwo danych dane osobowe Chiny aplikacja mobilna wywiad

Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL

Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski historia PRL Chiny wywiad fakty opinie ciekawostki

Wywiad, który skrzywdził wszystkich. Prawda i fikcja w serialu "The Crown"

20 listopada 1995 roku widzowie programu "Panorama" w telewizji BBC obejrzeli wywiad z księżną Dianą. Emisja rozmowy była sukcesem dziennikarzy, lecz rodzinie królewskiej i samej Dianie przyniosła cierpienie. O kulisach sprawy opowiada piąty sezon serialu "The Crown", a prawdziwe okoliczności wywiadu są nie mniej sensacyjne od filmowego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  The Crown HISTORIA Diana Spencer książę William Karol III BBC telewizja wywiad

Słabe wyszkolenie i uzbrojenie. Brytyjski wywiad o problemach rosyjskich rezerwistów

Brytyjski wywiad informuje, że rosyjska kadra oficerska jest zaniepokojona niskim stopniem wyszkolenia nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz bardzo słabym ekwipunkiem, z którym przybywają oni na front. Według informacji, na wyposażeniu żołnierzy są stare karabiny kałasznikow, wyciągnięte z magazynów, które są w złym stanie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja wywiad Wielka Brytania

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Rosyjska obrona na granicy jednego z obwodów może być "uporczywa". Są nowe dane wywiadowcze o ukraińskiej kontrofensywie

Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 Europa Rosja ŚWIAT armia wywiad Wielka Brytania

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Skandaliczne oskarżenia byłego szefa kontrwywiadu wojskowego. Żaryn: to korzyści informacyjne dla Kremla

Kuriozalny wywiad byłego szefa kontrwywiadu wojskowego dla Gazety Wyborczej. Generał Piotr Pytel oskarża w nim rząd PiS o działania na rzecz Władimira Putina. Powiedział także, że agentem Kremla może być premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  szpieg Służba Kontrwywiadu Wojskowego Rosja służby specjalne wojna na Ukrainie media wywiad POLSKA społeczeństwo