Polskie Radio
Section05

wywiad

Polskie Radio 24 Gra wywiadów w okupowanej Polsce. "Ekipy reprezentowały wyłącznie siebie"

- Przyjmuje się, że oficerowie wywiadu reprezentują ciemną albo jasną stronę. A może oni reprezentują tylko i wyłącznie siebie? Tak było w zdecydowanej większości przypadków podczas II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, autor książki "Miasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24

Historyk: nazwę "Polska" zapewne wymyślili Piastowie

- W czasach pierwszych Piastów doborowe wojsko było głównym narzędziem władcy i to dzięki swojej drużynie Chrobry przejął władzę wbrew woli ojca. Z kolei w procesie państwotwórczym ważną rolę odegrał Kościół, a biskupi w pewnym sensie współrządzili krajem. Generalnie jednak niewiele wiemy o systemie sprawowania władzy i społeczeństwie w Polsce Chrobrego - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  1000-lecie koronacji Bolesław Chrobry średniowiecze

"Koronacja Chrobrego stworzyła legendę królestwa". Rozmowa z historykiem o pierwszym polskim królu

- W bliskiej perspektywie koronacja Chrobrego nie była wielkim sukcesem, ale stworzyła legendę królestwa, stworzyła mit panowania Bolesława jako złotego wieku w historii Polski, a sam władca zaczął być stawiany jako niedościgniony wzorzec dla kolejnych Piastów - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
Zobacz więcej na temat:  1000-lecie koronacji Bolesław Chrobry koronacja średniowiecze królestwo

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy ZSRR komunizm szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Polskie Radio 24 Wyznania byłego oficera wywiadu: w Moskwie zadarłem z Putinem

W książce "Polska kolumna Putina" Robert Cheda, oficer Agencji Wywiadu w stanie spoczynku stwierdza, że Polska jest zinfiltrowana przez Rosję, wręcz nasycona agentami Moskwy. - Jak mówił mój były szef pionu operacyjnego, znany jako Vincent Severski, jeśli coś śmierdzi Kremlem, to jest to Kreml - powiedział w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski Władimir Putin Rosja Robert Cheda Agencja Wywiadu służby specjalne

Pożegnanie Marcina Wichy. "Rzeczy przechowują przez chwilę naszą historię"

Archiwalne radiowe rozmowy z Marcinem Wichą – zwłaszcza o takich tematach jego prozy, jak odchodzenie bliskich, próby radzenia sobie z tą utratą, próby porządkowania tego, co zostało  – słuchane teraz brzmią szczególnie. Marcin Wicha, grafik i pisarz, autor m.in. "Jak przestałem kochać design", "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zmarł 24 stycznia 2025 roku. Miał 53 lata. Dziś został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wicha literatura wspomnienie przedmioty