REKLAMA

Kolumbijski sposób na byka

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:58
Jak przewrócić byka chwytem za ogon? Co Fidel Castro ma wspólnego z telenowelą? W końcu skąd się bierze latynoskie nieskrępowanie? O tym w audycji "Słuchaj świata" opowiadali miłośnicy Ameryki Łacińskiej.
Audio
  • Opowieści z Ameryki Łacińskiej (Słuchaj świata/Dwójka)
Byk z Los Llanos
Byk z Los LlanosFoto: Wikipedia/Juan Pablo Zumel Arranz/Creative Commons 2.0

Gośćmi Kuby Borysiaka i Bartosza Panka były osoby, które zawodowo bądź z pasji, potrzeby serca i głębokiego przekonania zajmują się Ameryką Łacińską. Jakie są początki ich miłości do tej części świata? Które rejony odwiedzają?

Podróżnik Dominik Bac szczególnej uwadze polecał Kolumbię, kraj pochodzenia jego żony Claudii Cardenas. - Proszę sobie wyobrazić państwo wielkości połączonej Polski, Niemiec, Włoch i Austrii. Dodatkowo niezwykle zróżnicowane, z dwoma oceanami, trzema Kordylierami Andów, dżunglą amazońską i pustynią. Wydaje się wręcz za małe, by to wszystko pomieścić...

Duże obszary Kolumbii pokrywają równiny, na których tamtejsi kowboje wypasają bydło. Co ciekawe, przez znaczną część roku stada są odcięte od swoich pasterzy.

- Równiny Los Llanos to rejon, który na dużym obszarze jest okresowo zalewany przez rzeki - opowiadał Dominik Bac. - Kowboje docierają do swoich stad w suchych porach roku. W tym czasie muszą wykonać swoje kowbojskie czynności, czyli oznakować zwierzęta, zaszczepić je i część bydła odseparować do uboju.

W trakcie tych zajęć kolumbijscy kowboje popisują się swoją zręcznością chwytając uciekające zwierzęta za ogon. - Oni je doganiają i chwytają za ogon w biegu. Następnie obracają się na koniu i bardzo mocno tym koniem sterując wytrącają byka z równowagi. Po przewróceniu, pętają go lassem. Z tego w Kolumbii zrobiono sport.

Więcej anegdot o wyprawach nie tylko do Kolumbii, ale też Brazylii, Chile i Kuby w nagraniu audycji "Słuchaj świata".

Gośćmi Bartosza Panka i Kuby Borysiaka byli prof. Mirosława Czerny, Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, muzyk Mikołaj Wielecki z Rythm Modelii oraz podróżnik Dominik Bac z żoną, Claudią Cardenas.

bch

Czytaj także

Mali: grali muzykę tuż przed wybuchem wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:01
Koło Timbuktu organizowany był znany festiwal muzyczny. Tuż przed wybuchem wojny domowej, w 2010 roku pojechał tam Dariusz Rosiak. Rozmawiał z ludźmi o zagrożeniach dla turystów, o sytuacji kobiet i o scenie muzycznej, która należy do najlepszych w Afryce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na słowo "Bolandia" wielu Sudańczyków się uśmiecha

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 23:50
- Kiedy podróżowałam autobusem współpasażerowie prosili mnie żeby zasłoniła firankę przy oknie - o technicznych aspektach podróżowania po Sudanie, w audycji "Słuchaj świata" opowiadała Anna Bytyń-Buchajczyk, afrykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent śpiewa tam w lokalnym barze

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:00
O urokach, ale też o mrocznych stronach Wysp Zielonego Przylądka oraz innych wyspiarskich państw rozmawialiśmy w Dwójkowej audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń