Polskie Radio
Section05
konflikty międzynarodowe

NATO wyśle 700 żołnierzy do Kosowa. Stoltenberg: postawiliśmy w stan gotowości dodatkowy batalion

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w Oslo, że "NATO wyśle 700 dodatkowych żołnierzy do Kosowa". Decyzja jest rezultatem poniedziałkowych starć między siłami pokojowymi Sojuszu a serbskimi demonstrantami. W zamieszkach w północnym Kosowie rannych zostało ponad 50 Serbów i 30 żołnierzy NATO.
Zobacz więcej na temat:  Kosowo Serbia NATO żołnierze konflikty międzynarodowe Bałkany bezpieczeństwo zamieszki Europa ŚWIAT Jens Stoltenberg

Papież zwrócił się do społeczności międzynarodowej: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego apelował: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny. Mówił o wojnie w Sudanie i ponowił prośbę o bliskość z narodem ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek konflikty międzynarodowe Sudan wojna na Ukrainie Kościół katolicki ŚWIAT Europa

Japonia nie chce rosyjskich ćwiczeń w pobliżu spornych wysp. Obawia się prób rakietowych

W poniedziałek główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno oświadczył, że "Japonia przekazała Rosji protest przeciwko planowanym przez nią na 18-22 kwietnia ćwiczeniom wojskowym wokół spornych wysp w pobliżu Hokkaido". Agencja Reuters przypomina, że "Moskwa ogłosiła również w ubiegłym tygodniu, że przeprowadzi próby rakietowe i testy torped w ramach inspekcji swojej Floty Pacyfiku".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Chiny konflikty międzynarodowe Rosja Pekin Azja ŚWIAT Kreml

"Nasi wrogowie zapłacą wysoką cenę za każdy akt agresji". Premier Izraela odpowiada na atak rakietowy

W czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu, w reakcji na wystrzelenie z Libanu w kierunku Izraela 34 pocisków rakietowych, zapowiedział, że "za każdą agresję przeciwko nam odpowiemy zdecydowanie uderzeniem w naszych wrogów". Tel Awiw o atak oskarża palestyńską organizację zbrojną Hamas.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Liban ŚWIAT Bliski Wschód konflikty międzynarodowe wojsko

Putin umieści broń jądrową na Białorusi? Paweł Jabłoński: to złamałoby zasadę o jej nierozprzestrzenianiu

- Umieszczenie broni jądrowej na Białorusi złamałoby zasadę jej nierozprzestrzeniania. Ciekawe jest to, że groźby w tej sprawie są kierowane zaraz po wizycie Xi Jinpinga - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Polityka zagraniczna Polski konflikty międzynarodowe Władimir Putin broń atomowa Rosja polityka

Rosjanie ograniczają ataki i przechodzą do defensywy. Przygotowują się na ukraiński kontratak

Tempo rosyjskich działań ofensywnych na Ukrainie zmniejszyło się o 80 proc., dlatego Kreml zostanie zmuszony do zmiany swojej taktyki i skoncentrowania się nie na ataku, lecz na obronie przed przewidywanym ukraińskim kontrnatarciem - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell, cytowany w poniedziałek przez stację Sky News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe Rosja

PR24 Rosja skazana na zabytkowe czołgi? Kpt. Badowski: możliwości techniczne Kremla mogą być na wyczerpaniu

- Ukraińcy najprawdopodobniej w krótkim czasie powinni otrzymać wozy bojowe najnowszej generacji, a Rosjanie naprzeciw nim stawiają czołgi drugiej generacji. Możemy domniemywać, że rosyjskie możliwości techniczne są na wyczerpaniu. Czołg T-55 to myśl techniczna z połowy lat 50. XX wieku - podkreślił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, emerytowany oficer wojsk powietrzno-desantowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe Rosja

Wojna na Ukrainie. Ogromne straty Rosjan w okolicach Bachmutu

- Od maja ubiegłego roku w okolicach Bachmutu na wschodzie Ukrainy zginęło lub zostało rannych 20-30 tys. rosyjskich żołnierzy, szczególnie najemników z Grupy Wagnera. Najeźdźcy posunęli się naprzód o około 25 km, co oznacza co najmniej 800 ofiar na każdy kilometr - oznajmił przedstawiciel misji Wielkiej Brytanii przy OBWE Ian Stubbs.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Europa konflikty międzynarodowe