Polskie Radio
Section05
konflikty międzynarodowe

"Celem Rosji może być szybkie zwycięstwo wojskowe". Eksperci o eskalacji konfliktu w Donbasie

Eksperci Ukraińskiego Instytutu Przyszłości nie wykluczają, że celem Moskwy jest szybkie wojskowe zwycięstwo z Siłami Zbrojnymi Ukrainy z możliwym dalszym zajęciem części kraju. Analitycy nie wykluczają też, że Putinowi chodzi o zmobilizowanie wewnętrznego audytorium przed jesiennymi wyborami do Dumy Państwowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas Rosja Europa konflikty międzynarodowe ŚWIAT

Rosyjskie wojska przy granicy z Ukrainą. Biden i Merkel wezwali Rosję do wycofania się

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w środę Rosję do wycofania swoich wojsk z terenów przy granicy z Ukrainą w celu złagodzenia sytuacji w regionie - poinformował Biały Dom. Sytuacja na ukraińskiej granicy była głównym tematem rozmowy telefonicznej Bidena i Merkel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja USA Niemcy Angela Merkel Emmanuel Macron Władimir Putin konflikty międzynarodowe

Wojska USA wycofują się z Afganistanu. "Pozostaje duży niedosyt"

- Nie udało się, mimo wielu wysiłków, zaktywizować afgańskiego przemysłu. Jest tam ogrom surowców mineralnych, ale tutaj głównym beneficjentem są Chiny. Uruchomiono spore wydobycie miedzi, ale na tym kraj ten raczej nie korzysta. Pozostaje duży niedosyt - powiedziała o efektach obecności wojsk NATO w Afganistanie dr Beata Górka-Winter, ekspert polityki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Stany Zjednoczone wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Prof. Szeremietiew: Rosja kontynuuje politykę odzyskiwania wpływów na terenach dawnego Związku Sowieckiego

- Rosja zdobywa po kawałku tereny, które - jak uważa - powinny być jej podporządkowane. Prowadzi politykę odzyskiwania wpływów na obszarach, które kiedyś należały do Związku Sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo wojsko Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Romuald Szeremietiew

Szef MSZ Ukrainy: każdy zuchwały krok będzie Rosję drogo kosztować

NATO wezwało Rosję do zakończenia prowokacji i wycofania wojsk z granicy z Ukrainą i z nielegalnie zaanektowanego Krymu. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że zwiększenie liczebności rosyjskich wojsk jest nieuzasadnione i niewyjaśnione. Z koeli Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaapelował o wojskowe wsparcie i o sankcje wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja NATO konflikty międzynarodowe

USA i NATO rozmawiają o konieczności zaprzestania przez Rosję koncentracji sił na granicy z Ukrainą

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg omówili w poniedziałek problem gromadzenia przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą i inne kwestie przed podróżą najwyższego rangą amerykańskiego dyplomaty do Brukseli w tym tygodniu – podał Departament Stanu USA.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe NATO USA

Prezydent Ukrainy: do rosyjskiej interwencji może dojść każdego dnia, jesteśmy gotowi

- Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Zapewnił, że Ukraina jest na nią gotowa i uznał, że prezydent USA Joe Biden powinien robić więcej, by pomóc w zakończeniu tego konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski Rosja konflikty międzynarodowe Europa

"Kluczowe jest przeciwstawianie się agresywnym działaniom Rosji". Wiceszef MSZ o sytuacji na Ukrainie

 - To, co dzieje się na wschodniej granicy Ukrainy sprawia wrażenie przygotowania się przez Rosję do działań ofensywnych. Mamy nadzieję, że jeśli Rosja się nie wycofa, to będziemy jako Zachód konsekwentni, żeby się przeciwstawić - mówił w poniedziałek w TV Republika wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe wojsko

Ekspert: pełnowymiarowa militarna agresja na Ukrainę Kremlowi się nie opłaca

- Rosja nie odważy się na kolejną otwartą agresję na Ukrainę - uważa Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu CensorNet. Zdaniem eksperta - obecna eskalacja jest demonstracją siły i próbą zastraszenia władz w Kijowie. W ostatnim czasie Rosja koncentruje swoje siły przy granicach z Ukrainą, eskaluje też sytuację w Donbasie
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe polityka Kreml wojsko wojna na Ukrainie

"Polska jest oczywistym sojusznikiem dla Ukrainy". Prof. Legutko o zagrożeniu ze strony Rosji

- Zrozumiałe jest, że Ukraińcy szukają gwarancji międzynarodowych i wsparcia dla siebie. Polska jest tu oczywistym sojusznikiem czy nawet - w szerszym sensie - pozwala reprezentować, wyrażać ukraińskie interesy bezpieczeństwa w strukturach międzynarodowych: czy to w Unii, czy w NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Polityka zagraniczna Polski Ryszard Legutko Europa

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Donbas wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Ukraina Polskie Radio 24