Polskie Radio
Section05
konflikty międzynarodowe

Dominikana zapowiada budowę muru na granicy z Haiti. Ma mieć długość 380 km

Prezydent Dominikany Luis Abinder zapowiedział w niedzielę, cztery dni po tym jak został zamordowany prezydent Haiti Jovenel Moise, że Dominikana rozpocznie w ciągu najbliższych trzech miesięcy budowę muru bezpieczeństwa na granicy z sąsiednim krajem. Mur ma mieć długość 380 kilometrów i przebiegać wzdłuż niemal całej granicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Haiti Dominikana bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe

Dr Górka-Winter: mamy doniesienia o opanowywaniu kolejnych terytoriów przez talibów

Sytuacja w Afganistanie jest coraz gorsza. Kiedy wycofała się stamtąd przeważająca większość wojsk USA i NATO, talibowie zaczęli przejmować kolejne dystrykty. - Dzisiaj znajdujemy się w sytuacji pełnego chaosu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy talibowie mogą przejąć władzę nad krajem?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Więcej świata Afganistan talibowie konflikty międzynarodowe

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Doleśniak-Harczuk: nie odbiegało od standardów, które już znamy

- Dzisiejsze spotkanie ministrów nie odbiegało od tych standardów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Główną osią podziałów jest budowa Nord Stream 2 czy reparacje, ale też podejście Niemiec do polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gościem "Świata w powiększeniu" był także prof. Piotr Madajczyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa konflikty międzynarodowe dyplomacja pieniądze Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Zlekceważyliśmy problem". Publicyści o konflikcie z Czechami ws. Turowa

- Mamy trochę protekcjonalny stosunek do krajów takich jak Czechy czy Słowacja. To mogło urazić Czechów - ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. W "Debacie Poranka" uczestniczyli także Tomasz Żółciak ("Dziennika Gazeta Prawna") i Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy górnictwo Europa Środkowa konflikty międzynarodowe Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski Polskie Radio 24 Europa