Polskie Radio
Section05
konflikty międzynarodowe

Ekspert: pomiędzy Iranem a Izraelem toczy się gra na kilku poziomach

W nocy z soboty na niedzielę Teheran wystrzelił na Izrael ponad 300 dronów, pocisków manewrujących i rakiet balistycznych. Zdecydowana większość została przechwycona. Kilka pocisków uderzyło w obiekty wojskowe Izraela. Było to odpowiedzią na zbombardowanie przez Izrael irańskiej ambasady w Damaszku.
Zobacz więcej na temat:  Iran Izrael Bliski Wschód konflikty międzynarodowe Michał Strzałkowski Więcej świata Benjamin Netanjahu Hamas

Polskie Radio 24 Repetowicz: obawiam się ataku Izraela, USA chcą deeskalacji

- Iran nie chce bezpośredniego starcia z USA i twierdzi, że odwet został zakończony sobotnim atakiem. Niepokoi natomiast postawa Izraela, którego przywódcy nie wydają oświadczeń, na przykład o tym, że zwyciężyli, bo zestrzelili wszystkie drony i pociski - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Repetowicz z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Iran Izrael konflikty międzynarodowe Bliski Wschód polityka

Zachód potępił atak Iranu. "Musimy uniknąć eskalacji"

Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i kraje Zachodu odniosły się w wydanych komunikatach do ataku Iranu na Izrael, określając go mianem bezprecedensowego. "Pracujemy, aby ustabilizować sytuację i uniknąć dalszej eskalacji" - napisał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo zachód dyplomacja Unia Europejska ONZ Teheran

Polskie Radio 24 Zemsta Iranu. Ekspert: upokorzony reżim chce odwetu

- Cały świat zastanawia się, jaki wariant odwetu Iran wybierze. Najprawdopodobniej reżim Ajatollahów będzie chciał osobiście wykonać "wyrok", bo atak na irański konsulat był przekroczeniem czerwonej linii. Zginął bardzo ważny generał i doszło do poważnego upokorzenia reżimu - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Iran Izrael konflikty międzynarodowe Bliski Wschód polityka

Plecak ewakuacyjny - jak go spakować? RCB wyjaśnia

Specjalna strona Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przedstawia kompendium wiedzy na temat różnego rodzaju  zagrożeń. - Nasza strona wskazuje na pięć wyjątkowych zagrożeń z zakresu CBRNE, czyli chemicznego, biologicznego, radiologicznego, nuklearnego i zagrożenia eksplozją - mówi Piotr Błaszczyk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Wszystko jest przedstawione w przyjaznej formie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe zagrożenie

Chiny – czy powinniśmy się ich bać? "Nasze postrzeganie jest w jakiś sposób skażone"

- Chiny trzeba przede wszystkim lepiej poznać, ponieważ bardzo zmienił się ich status w ostatnich trzech, czterech dekadach - ocenia prof. Bogdan Góralczyk. Azjatyckie państwo awansowało w tym czasie do grona światowych mocarstw, gospodarczych, technologicznych i militarnych. W tle widzimy jednak totalitarną władzę, spór o Tajwan i ryzyko konfliktu. Czy powinniśmy więc obawiać się Chin?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Tajwan Chiny ŚWIAT konflikty międzynarodowe Marcin Jagiełowicz sylwia czubkowska Tomasz Sajewicz Trójka