Polskie Radio
Section05
Islandia

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Islandia STYL ŻYCIA wybory prezydenckie kandydaci lodowiec Kanada Michał Strzałkowski Krzysztof Łoniewski Trójka

TYLKO U NAS Grozi nam powtórka z 2010 roku? "Erupcje na Islandii nie są niczym wyjątkowym"

Kolejny wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes zrodził pytania o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Islandii, ale także reszty świata. Czy mamy się czego obawiać? - Erupcje na Islandii nie są niczym wyjątkowym, mają bowiem miejsce od 18 mln lat, kiedy to Islandia powstała jako wyspa wulkaniczna. Pod Islandią znajduje się tzw. hot spot (plama gorąca), dzięki któremu energia z wnętrza ziemi uformowała wyspę - uspokaja dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego ds. badań i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan żywioły

Islandia: po erupcji wulkanu mieszkańcy Grindaviku nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość

Niemal cztery tysiące ludzi ewakuowanych po erupcji wulkanu na Islandii nadal nie wie, czy kiedykolwiek wrócą do domów. Mieszkańcy miasteczka Grindavik, oddalonego o 50 kilometrów od Reykjaviku musieli uciekać po tym, jak lawa z powstałych w ziemi szczelin zaczęła zbliżać się do osady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan przyroda natura żywioły kataklizmy społeczeństwo erupcja wulkanu bezpieczeństwo