Polskie Radio
Section05
rzeka

Ewa Pietraszek: rzeka Świder to oaza przyrody [ZOBACZ RELACJĘ]

- Świder od Dłużewa do ujścia jest objęty ochroną, jako rezerwat przyrody. Dzięki temu możemy tam podziwiać różne ptaki, ale też inne zwierzęta, bo w Świdrze żyją interesujące ryby. No i mamy roślinność, która nawet dla kogoś, kto się na niej zupełnie nie zna, tworzy bardzo przyjazny klimat - mówiła w Dwójce Ewa Pietraszek - etnografka ze stowarzyszenia "Chodź nad Świder".
Zobacz więcej na temat:  rzeka Dwójka Paweł Siwek Jakub Jamrozek architektura KULTURA natura

Rośnie stan wód. Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej podtrzymał alert hydrologiczny drugiego stopnia dla rzek województwa podlaskiego: Supraśl, Biebrza i górna Narew. Poziomy wód mogą przekroczyć miejscami stany ostrzegawcze. IMGW utrzymał również alert pierwszego stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód w części województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW rzeka

Trzy kraje - jedna rzeka. Dwójka nad Bugiem [ZOBACZ RELACJĘ]

Polskie rzeki - bez nich trudno wyobrazić sobie rozwój osad, wsi, miasteczek i wreszcie miast, które powstały w ich sąsiedztwie. Pełnią różnorodne funkcje, od gospodarczych po kulturowe. Są jednym z najistotniejszych elementów rodzimego krajobrazu. Polskie rzeki są bohaterkami tegorocznej akcji "Dwójka na miejscu". Na początek wybraliśmy się nad Bug!
Zobacz więcej na temat:  rzeka Podlasie Polesie Andrzej Zieliński Andrzej Sułek Dwójka

Natura. Czy potrafimy ją uszanować?

Wielu z nas szuka w wakacje oddechu na łonie natury. Czy potrafimy uszanować to, co mamy w Polsce? Śmieci pozostawiane w parkach narodowych, lasach, ale również nad jeziorami i rzekami czy na nadmorskich plażach to prawdziwa plaga. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla dzikiej przyrody. Co można zrobić, aby to powstrzymać? Jak sprawić, aby turyści zaczęli dbać o środowisko naturalne?
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska Trójka społeczeństwo Klub Trójki Tatry rzeka