Polskie Radio
Section05
rzeka

Skażenie w Odrze. Poseł PiS: samorządy powinny być gotowe do ochrony systemów krytycznych

- Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska powinna przekazać informacje wyżej. Z tego, co wiadomo, to się nie wydarzyło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Dariusz Stefaniuk, odnosząc się do problemu zanieczyszczenia Odry. Wskazał także na niewystarczające przygotowanie wielu samorządów do ewentualnej ochrony przed kryzysami, dotyczącymi ważnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka Krzysztof Świątek PiS ekologia samorząd polityka

Burza wokół słów ministra Vogla ws. rtęci w Odrze. Jest oświadczenie niemieckiego resortu

Jak przekazało portalowi tvp.info Ministerstwo Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Brandenburgii, minister Axel Vogel powiedział marszałek Elżbiecie Polak, "że nie można było określić wartości rtęci w pierwszej analizowanej próbce wody, ponieważ przekroczyła ona skalę, na której opiera się badanie". Dodał, że w związku z tym konieczne są dalsze analizy i testy.   
Zobacz więcej na temat:  Odra rzeka ryby katastrofa ekologiczna Niemcy ŚWIAT Europa

Śnięte ryby w Odrze. Publicyści ocenili działania rządu w sytuacji kryzysowej

Służby bezpieczeństwa oczyszczają Odrę ze śniętych ryb od połowy ubiegłego tygodnia. Ponadto pojawiają się fake newsy na temat rzekomego zanieczyszczenia rzeki rtęcią. Sytuację kryzysową związaną ze skażeniem m.in. Odry omówili w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej", Jerzy Mosoń z fundacji Fibre oraz Piotr Grzybowski z Katolickiego Tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna Odra rzeka ochrona środowiska środowisko ekologia

Marszałek woj. lubuskiego celowo dezinformowała opinię publiczną ws. Odry? Wiceszef MSWiA chce interwencji służb

Odpowiednie służby powinny wyjaśnić, czy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak "dezinformowała opinię publiczną" ws. sytuacji na Odrze - uważa wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko ekologia katastrofa ekologiczna rzeka Odra Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker dezinformacja MSWiA ochrona środowiska

Niemiecki minister mówił o rtęci w Odrze? "Taka wypowiedź nie jest mi znana"

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak informowała w sobotę, że została przez stronę niemiecką zapewniona o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. W niedzielę zdementował to na konferencji prasowej minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. Elżbieta Polak twierdzi jednak, że doszło do błędu w tłumaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Niemcy

Śnięte ryby w Odrze. Nowy komunikat Wód Polskich

Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry - podało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dodano, wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem. Wskazano również, że w ciągu ostatniej doby w regionie Górnej Odry, na administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach odcinku, nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka

Ponad 200 żołnierzy pomaga oczyścić Odrę. Szef MON: możemy zawsze na nich liczyć

Dziękuję żołnierzom, którzy pełnią służbę na Odrze. Ponad 200 wojskowych oczyszcza rzekę, to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych - podkreślił wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo żołnierze Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej straż graniczna granica rzeka Odra katastrofa ekologiczna

Śnięte ryby w Nerze. RCB poszerza alert i przypomina, by absolutnie nie wchodzić do rzeki

Po znalezieniu śniętych ryb w Nerze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert także do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). Wcześniej ostrzeżenia skierowano do dwóch łódzkich powiatów - łęczyckiego i poddębickiego. RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody z tej rzeki.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rzeka katastrofa ekologiczna rcb ryby środowisko ochrona środowiska społeczeństwo straż pożarna policja służby i bezpieczeństwo

Nie tylko Odra. Wojewoda wielkopolski apeluje, by nie wchodzić do rzeki Ner

Wojewoda wielkopolski po posiedzeniu sztabu kryzysowego podał do wiadomości jego rekomendacje: zaleca się unikania kąpieli w rzece Ner oraz unikania pojenia w niej zwierząt. Wojewoda dodał, że działania te mają charakter prewencyjny i są podejmowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ochrona środowiska wielkopolskie regiony rzeka katastrofa ekologiczna