Sezon na Dwójkę: Paweł Wieczorkiewicz (1948 - 2009)

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 17:16
31 marca 2009, godz. 18:00
Paweł Wieczorkiewicz
Paweł WieczorkiewiczFoto: źr. ww.bbn.gov.pl

We wtorkowym Sezonie na Dwójkę - pożegnanie prof. Pawła Wieczorkiewicza. W audycji - fragmenty wybranych rozmów z udziałem profesora.

Zaprasza Bartosz Panek.


Profesor Paweł Wieczorkiewicz, historyk, sowietolog, pracownik naukowy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku zmarł 23 marca.

Od lat zajmował się dziejami wojskowości, zwłaszcza marynarki wojennej.

Prowadził w telewizji Kino Polska cykl "Poprawka z Historii", w którym opowiadał o historycznym podłożu prezentowanych filmów.

Urodził się w 1948 roku. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja i Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1976 roku uzyskał doktorat, a w 1993 habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 2003 roku.

Pod koniec lat 70-tych był II sekretarzem POP PZPR na Wydziale Historii UW.

Profesor Wieczorkiewicz był członkiem Rady Wydziału Historycznego UW, Rady Naukowej Polonicum UW oraz Rady Naukowej Wydziału Krajów Rozwijających się UW. Był również członkiem Senatu Akademii Humanistycznej i Rady Naukowej Wydziału Historycznego tej uczelni. Należał do uczniów znanego historyka Ludwika Bazylowa.

Przez wiele lat zajmował się dziejami wojskowości, był współpracownikiem "Morza", "Wojskowego Przeglądu Historycznego" oraz "Nowej Techniki Wojskowej".

Był autorem i współautorem wielu książek historycznych, między innymi "Polska. Dzieje polityczne ostatnich dwustu lat", "100 postaci, które tworzyły historię Polski".