REKLAMA

Czas pisarzy: Jerzy Janicki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 11:42
29 marca 2010, godz. 22:00

Współautor najpopularniejszej radiowej sagi rodzinnej, piewca Lwowa i miłośnik Bieszczad.

Jerzy Janicki (ur. 10.08.1928 – zm. 15.04.2007), reporter, scenarzysta i pisarz, uważany jest za prekursora nowego gatunku w radiu europejskim – sagi rodzinnej. Był animatorem i współtwórcą  powieści radiowej Matysiakowie emitowanej nieprzerwanie co tydzień od 1956 roku.

W 1954 roku podjął pracę w redakcji literackiej Polskiego Radia, co okazało się momentem przełomowym w jego biografii artystycznej. Zaczął redagować tu magazyn satyryczny „Parnasik” cieszący się ogromną popularnością i skupiający wokół siebie wybitnych polskich aktorów i satyryków. Podobne uznanie zyskała sobie inna audycja paraliteracka Krasnoludki są na świecie redagowana wspólnie z Andrzejem Kudelskim.

Jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, w tym wielokrotnie nagradzanych: Koty to dranie, Tragarz puchu, Hasło. Trzykrotnie reprezentował  Polskę na Prix Italia – najbardziej  prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla twórców radiowych i telewizyjnych.

W audycji  o Jerzym Janickim mówić będą Andrzej Mularczyk i Stanisława Grotowska – realizator i późniejszy reżyser Matysiaków. Słuchać będziemy także wypowiedzi archiwalnych Jerzego Janickiego, jak również fragmentów jego utworów.

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.