Dwójka w rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 18:00
W pierwszych dniach sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Dwójka zaprasza na audycje specjalne poświęcone wydarzeniom sprzed 69 lat.
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

1 sierpnia oprawa muzyczna na antenie radiowej Dwójki będzie dostosowana do rocznicy: zabrzmi więcej niż zwykle muzyki polskiej, bardziej stonowanej. W "Notatniku Dwójki" o godz. 15.30 zostanie przypomniany reportaż Krystyny Melion "Zwyczajni, prości, nieogromni" z 2002 r. – o swojej powstańczej drodze opowiedzieli w nim żołnierze batalionu "Zośka”: Barbara Chylińska ps. "Bogna", Zygmunt Kujawski ps. "Grom", Stanisław Krupa ps. "Nita". Autorka wykorzystała nagrania rozmów, które przeprowadziła przed rokiem 1976.

O godz. 17.00 w Programie 2 zabrzmi syrena przypominająca o momencie wybuchu Powstania.

O godz. 18.00 w "Sezonie na Dwójkę" Hanna Maria Giza zaprosi na audycję "Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął. Wspomnienia z Powstania", zawierającą rozmowy z Powstańcami: dr Haliną Jędrzejewską ps. "Sławka" (batalion "Miotła", zgrupowanie "Radosław"), prof. Tytusem Karlikowskim ps. "Wąż" (batalion "Zośka", kompania "Rudy"), Zbigniewem Galperynem ps. "Antek” (batalion "Chrobry I”), Wojciechem Militzem ps. "Bystry" (pułk "Baszta"). Natomiast wieczorem, o godz. 22.00, nadany zostanie program "Poeci pokolenia Kolumbów odczytani na nowo". Gośćmi Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej będą: Hanna Zofia Etemadi, Karolina Cicha, Dariusz Gawin, Tomasz Burek oraz Łukasz Orbitowski.

>>>Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<

W piątkowy wieczór, 2 sierpnia o godz. 22.15, Program 2 nada słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej "Szpital Dobrej Woli", na motywach książki raportów lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego, dr. Zbigniewa Woźniewskiego. Miejsce nazwano Szpitalem Dobrej Woli przez pewien czas stanowiło bowiem schronienie nie tylko dla uczestników Powstania, ale i dla mieszkańców okolicznych domów. Nic jednak nie mogło zapobiec masakrze. W sierpniu 1944 r. z rąk hitlerowców zginęło na Woli około 40 tys. osób, w tym wielu lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

Kolejne słuchowisko poświęcone Powstaniu pojawi się na antenie radiowej Dwójki w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 18.00. Będzie to "Moje zakazane podwórze" Krzysztofa Choińskiego, w reż. Waldemara Modestowicza i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko. Akcja sztuki toczy się na podwórku warszawskiej kamienicy, odwiedzanym przez duchy ludzi, którzy ją kiedyś zamieszkiwali. Zjawy opowiadają współczesnym mieszkańcom  powstańcze historie. Wystąpili m.in.: Marian Opania, Danuta Szaflarska, Wieńczysław Gliński.

W poniedziałkowym "Sezonie na Dwójkę”, 5 sierpnia o godz. 18.00, Anna Fuksiewicz zaprosi na spotkanie z filmowcami Janem Komasą, reżyserem "Miasta 44", i Leszkiem Wosiewiczem, twórcą filmu "Był sobie dzieciak", oraz krytykami. Ponadto będzie mowa o dokumencie "Powstanie Warszawskie", produkowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.Natomiast 7 sierpnia, również w "Sezonie na Dwójkę", Bartosz Panek porozmawia o książce "Obłęd 44" Piotra Zychowicza oraz o tym, po co dekonstruować mit Powstania. Gośćmi audycji będą autor pracy oraz dr Łukasz Jasina.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Byli zwyczajni, prości...

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 06:00
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w "Notatniku Dwójki" przedstawiliśmy archiwalne rozmowy z uczestnikami zrywu.
rozwiń zwiń