Odszedł Bohdan Butenko - polski rysownik i ilustrator

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:59
Artysta znany był również jako autor komiksów i książek, scenarzysta oraz projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Był twórcą kultowych postaci animowanych, np. "Gapiszona", "Kwapiszona", "Gucia i Cezara". Rysownik zmarł w wieku 88 lat.
Audio
  • Rozmowa aerchiwalna z Bohdanem Butenko (Spotkania po zmroku/Dwójka) 20.06.2019
  • Bogdana Butenkę wspominają jego współpracownicy i graficy młodego pokolenia (Wybieram Dwójkę)
Bohdan Butenko
Bohdan ButenkoFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Bohdan Butenko już w szkole podstawowej tworzył komiksy, ku uciesze swoich kolegów. Jak wspominał w archiwalnej audycji Dwójki, panowała wówczas moda na Indian, a więc były to dzieła opisujące przygodowe historie wojenne. Niestety, nie podobało się to nauczycielom młodego rysownika. - To był taki tasiemiec, który sobie wędrował po różnych zeszytach. Zaczynał się w zeszycie do polskiego, przechodził przez matematykę, potem przez przyrodę – w zależności od tego, jakie były lekcje. Zeszyty były ulubionym miejscem, gdzie się to tworzyło - opowiadał.

Droga do ilustratorstwa i grafiki była dość kręta. Po maturze zaczął studiować polonistykę, jednak szybko z niej zrezygnował, bo jak podkreślił, bardzo się to mijało z jego wyobrażeniem o tym kierunku. Przypadkiem znalazł się na wykładzie z historii sztuki, co zainspirowało go do zdawania do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, gdzie na czwartym roku studiów zetknął się ze słynnym ilustratorem Janem Marcinem Szancerem.

Bohdan Butenko stał się specjalistą od ilustracji książek i filmów dla dzieci. Jednym z pierwszych jego dzieł jest filmowych "Pan Maluśkiewicz i Wieloryb". Współpracował również z czasopismami dla dzieci, m.in. pismem "Miś", "Płomyczek", "Świerszczyk". Wymyślił też kultową postać Gapiszona. - Gapiszon urodził się w telewizji, natomiast Ekspres Wieczorny zawiadomił o tym czytelników z tytułem, że "w Warszawie urodził się Gapiszon", dając nawet jego podobiznę. Za granicą miał różne inne imiona, bo nie dla wszystkich był łatwy do wymówienia - mówił ilustrator.

Bohdan Butenko był artystą wielokrotnie nagradzanym, m.in w konkursie PTWK "Najpiękniejsza Książka Roku", a także trzykrotnie otrzymał nagrodę przyznawaną w ramach Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku. Ilustrowana przez niego książka "O Felku, Żbiku i Mamutku" została uznana przez polską sekcję IBBY książką roku.

am/bch

Zobacz więcej na temat: Bohdan Butenko
Czytaj także

Zmarł Bohdan Butenko, autor książek dla dzieci i ilustrator. Rysownik miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 11:33
W wieku 88 lat zmarł Bohdan Butenko, znakomity ilustrator i autor książek dla dzieci, znany kilku już pokoleniom czytelników. Był także grafikiem, autorem plakatów, scenarzystą i autorem komiksów.- Niczego bym w życiu nie zdziałał, gdybym zajął się książkami dla dorosłych - mówił ilustrator na antenie Polskiego Radia w 2017 roku.  
rozwiń zwiń